100-метров водовъртеж нанесе щети на една от най-красивите ни пещери
100-метров водовъртеж, който се е образувал при сифона на пещерата Дяволското гърло, е разрушил осветлението и пътеките и е повредил стълби и парапети вътре в пещерата.
Причината е в голямото количество вода, която е влязла към сифона. Той не е могъл да я поеме и тя е запълнила пространството.
"В него има много дървета и камъни, които трябва да бъдат изнесени на ръка. Нужно е да се прегледа и да се смени цялата електрическа инсталация", каза председателят на стопанина на пещерата ТД "Орфей-1970“ Мичо Солаков за вестник Стандарт.
Прилепите в пещерата обаче са оцелели. Намерили са топъл и сух тунел в подземието и са се настанили, докато премине бедствието.
"Пещерата е затворена за туристи. Дори времето да е благоприятно, ще са необходими поне 10 дни и много хора да се разчисти залата. В момента обаче няма достъп до самото село Триград, пътят е разрушен", добави Солаков.
Пещерата е на 1.5 км преди село Триград, в Триградското ждрело. Пещерата се е получила от река, падаща под земята от 42 м височина, образувайки огромна зала. В Дяволското гърло зимуват колонии от над 35 000 прилепа от видовете пещерен дългокрил и дългопръст нощник, включени в Световния червен списък.
Останалите два вида, обитаващи Дяволското гърло - големият и малкият подковонос, са сред приоритетните за опазване за цяла Европа. Дяволското гърло попада в числото на най-значимите прилепни убежища в България.
След проливните дъждове в региона има много щети, а община Девин обяви бедствено положение. Пороите бяха последвани от обилен сняг.