Руските условия за помощ на кипърските банки са по-изгодни от тези на Европейския съюз и Международния валутен фонд (МВФ), с които в момента Никозия преговаря, заяви кипърският президент Димитрис Христофиас, цитиран от Франс прес и БТА.

За разлика от "тройката" (ЕЦБ-ЕК-МВФ) Москва не поставя никакви условия, изтъкна той пред журналисти в Страсбург. Според кипърски дипломатически източник преговорите с Русия се провеждат успоредно с разговорите с "тройката", пристигнала вчера в Никозия, за да направи оценка на нуждите на банките и да определи условията за международната помощ.

Кипър вече получи в края на 2011 година заем при преференциална лихва заем от 2.5 милиарда евро за 2012 година от Русия. Поради православната си култура, островът има културни и традиционни връзки с Русия, датиращи от много отдавна, подчерта Димитрис Христофиас.

Той обеща да се бори страната му да запази корпоративния данък на най-ниското равнище в Европа от 10 на сто. Този данък е въведен много преди присъединяването на Кипър към ЕС и е част от националната политика, а не е от компетенциите на Брюксел, уточни кипърският президент.

Това е нашият начин на оцеляване, подчерта той, изтъквайки, че ако данъкът се вдигне до 15 на сто, всички компании в Кипър ще отидат другаде, най-вече в съседните страни.

Република Кипър вече не може да взима заеми на международните дългови пазари и трите рейтингови агенции намалиха оценката й до "спекулативно" равнище. Според някои анализатори общата стойност на необходимата на Кипър помощ, за да помогне на банките си и да балансира държавните си финанси, е от порядъка на 10 милиарда евро.