Намек на Полша, че Украйна е неблагодарна, предизвика дипломатически искри
Източният фланг на Европейския съюз - особено Полша, продължава да играе решаваща роля в подпомагането на Украйна във войната с Русия.
Дипломатическият спор за вноса на зърно от атакуваната държава и исторически проблеми със съседа й, сега обаче поставят под риск някога стабилната основа, пише в анализ по темата Euronews.
След началото на войната, правителството на Полша гради репутация на един от най-твърдите поддръжници на усилията за отбрана на съседа си.
Но ситуацията вече се променя, а управляващите са пред дилема: Трябва ли помощта за Украйна да е за сметка на вътрешните интереси на дадена страна?
Дипломатическото напрежение избухна, след като Марчин Пшидач, ръководител на службата за международна политика на полския президент Анджей Дуда, беше попитан в телевизионен ефир за удължаването на забраната за внос на украинско зърно в Полша и четири други източни държави - членки на ЕС, след крайния срок 15 септември.
Хеликоптери от Беларус са нарушили въздушното пространство на ПолшаНАТО е информирано за инцидента
По време на участие в предаването на полската държавна медия TVP Пшидач заяви, че "защитата на интересите на полските земеделски производители" е от решаващо значение за страната.
"Украйна наистина получи голяма подкрепа от Полша. Мисля, че си струва те да започнат да оценяват ролята, която Полша изигра през последните месеци и години", продължи той.
След коментара, посланикът на Полша в Киев беше извикан от украинското министерство на външните работи и "по време на срещата беше подчертано, че изявленията за предполагаемата неблагодарност на украинците за помощта на Република Полша не отразяват действителността и като такива са неприемливи", заявиха в съобщение от министерството.
Полският министър-председател Матеуш Моравецки също реагира, като заяви, че страната му остава ангажирана със защитата на вътрешните си интереси.
"Привикването на полския посланик - представител на страната, която единствена остана в Киев в деня на руското нахлуване в Украйна - в украинското министерство на външните работи, не трябваше да се случва. В международната политика, в условията на продължаваща война и като се има предвид огромната подкрепа, която Полша оказа на Украйна, подобни грешки не бива да се случват. Ние винаги ще защитаваме доброто име на Полша, нейната сигурност и интересите на никоя друга държава никога няма да надделеят над интересите на Република Полша.", заяви Моравецки в Twitter.
Wezwanie polskiego ambasadora - reprezentanta kraju, który jako jedyny pozostał w Kijowie w dniu inwazji Rosji na Ukrainę, do ukraińskiego MSZ, nigdy nie powinno mieć miejsca.
— Mateusz Morawiecki (@MorawieckiM) August 1, 2023
W polityce międzynarodowej, w obliczu toczącej się wojny, biorąc pod uwagę ogrom wsparcia, jakiego…
"Ще помогнем на Украйна, защото това е в наш интерес, но в същото време не можем да допуснем ситуация, в която Полша ще бъде тази, която ще понесе прекомерна тежест заради случващото се", каза той в изявление за Wirtualna Polska.
Напоследък партии, които изразяват скептични или дори откровено антиукраински възгледи - като крайнодясната Konfederacja, се опитват да получат подкрепа сред онези, които биха предпочели страната им да се откаже от разходите за съседката си. Партията дори организира протести, в които прозвучаха някои прокремълски тези, припомня Euronews.
Говорителката на Кремъл Мария Захарова също се намеси в дебата, като коментира в канал на Telegram, че Полша се държи "като вълк, който говори на овца - трябва да започнете да оценявате, че съм ви избрал за вечеря от цялото стадо". Русия вероятно ще бъде първата, която ще се възползва от сериозно или продължително влошаване на отношенията между двете страни.
Полша, България, Унгария, Словакия и Румъния са засегнати от вътрешното си производство на зърно и от относителната си съвместимост с единния пазар на ЕС, към който те принадлежат, а Украйна не, поради големите количества по-евтино зърно, които заливат пазара, обяснява Euronews.
През юли 2022 г. ООН посредничи за сключването на споразумение между Русия и Украйна - първото, откакто Москва започна пълномащабното нахлуване, което беше улеснено от Турция в Истанбул и осигури важна финансова инжекция за разкъсваната от войната икономика на Украйна. Киев и Москва подписаха два идентични, но отделни документа по искане на Украйна, която отказа да бъде в документ, подписан от Русия.
Русия на няколко пъти се оттегляше от сделката на ООН за зърното, блокирайки износа на Украйна, само за да я възстанови отново за по един или два месеца.
Скоро след това фермерите в държавите от ЕС, граничещи с Украйна, се оплакаха, че зърното си проправя път към пазарите на ЕС и че тяхното местно производство, което е обект на регулации, данъци и други механизми на ЕС и поради това автоматично е по-скъпо, е отхвърлено.
В резултат на това през април тези държави независимо една от друга наложиха забрана за внос на украинско зърно. Едностранните забрани за внос обаче рискуват да нарушат принципа на общия пазар на ЕС. Въпросът също така подчертава различията в приоритетите на страните от ЕС, които произвеждат зърно и тези, които го консумират.
В отговор Европейската комисия прие извънредна мярка, с която замени националните забрани за внос с одобрена от ЕС забрана за петте държави. С тази мярка се призна ембаргото за внос на пшеница, царевица, рапица и слънчогледово семе в петте държави членки, като същевременно се разреши транзитното преминаване на тези стоки – без мито и котировки, към останалата част на ЕС и трети държави.
Срокът на действие на мярката изтича на 15 септември.
Полша обаче заяви, че няма да отмени индивидуалната си забрана, ако ЕС реши да не удължава тази мярка. "Ние няма да отворим тази граница. Ако ЕК не удължи забраната, ще го направим сами", заяви Моравецки.
Полският земеделски министър Роберт Телус, твърди, че забраната за внос всъщност е подобрила транзита към трети страни. "Действията ни в защита на интересите на земеделските производители от страните от ЕС не са насочени срещу никого. Те са призив за преосмисляне и за вземане на подходящи, необходими решения от страна на ЕК.", обяснява той.
Ако оттегли забраната за внос, управляващата в Полша партия "Право и справедливост" ще остави на масата предизборен въпрос, който лесно може да бъде приет от някой от опонентите им на предстоящите национални избори в страната, допълва Euronews.