За президента на Турция Реджеп Тайип Ердоган изборите следващия на 14 май са от огромно историческо значение.

Те се провеждат 100 години след основаването на светската република на Мустафа Кемал Ататюрк и ако Ердоган победи, страхът на Запада е, че той ще възприеме това като своя момент да тласне страната към още по-религиозно консервативен модел, пише Politico.

Ердоган се изправя срещу опозиция, обединена зад Кемал Кълъчдароглу, наричан „турския Ганди“, който обещава големи промени. Проучванията сочат, че Кълъчдароглу печели преднина. В същото време обаче Ердоган е закоравял играч в предизборни кампании, с цялата мощ на държавата и нейните институции зад гърба си, коментира още Politico и изброява ключовите външнополитически теми, които излизат на преден план преди вота.

Турската опозиция се обедини зад Кълъчдароглу като кандидат срещу ЕрдоганАнализаторите поставят под въпрос способността му да представлява реална заплаха за Ердоган

Турция и ЕС

Турската опозиция е уверена, че може да размрази преговорите за присъединяване към Европейския съюз, които са в застой от 2018 г. насам поради отстъплението на демокрацията в страната, чрез въвеждане на либерализиращи реформи по отношение на върховенството на закона, медийните свободи и деполитизацията на съдебната система.

Опозиционният лагер също така обещава да изпълни решенията на Европейския съд по правата на човека, призоваващи за освобождаването от затвора на двама от най-известните опоненти на Ердоган: съ-лидерът на прокюрдската Демократична партия на народите Селахатин Демирташ и правозащитникът Осман Кавала.

„Това ще даде посланието на всички наши съюзници и всички европейски страни, че Турция се връща на пътя на демокрацията“, казва за Politico Юнал Чевикьоз, главен външнополитически съветник на Кълъчдароглу.

Дори при нова администрация обаче задачата за подновяване на преговорите за присъединяване на Турция към ЕС е трудна.

Антизападните настроения в Турция са много силни в целия политически спектър, твърди Волфанго Пиколи, съосновател на компанията за анализ на риска Teneo.

„Външната политика ще зависи от съгласуваността в рамките на коалицията“, коментира той. Партиите в тази коалиция обаче нямат нищо общо помежду си, освен желанието да се отърват от Ердоган, добавя Пиколи. Според него те имат много различен дневен ред и на фона на вътрешните проблеми за решаване, с които всяко ново правителство ще се сблъска, фокусът няма да е върху външната политика, а върху вътрешната.

Европа също изглежда неподготвена да възприеме една „нова Турция“. Няколко държави, сред които Франция и Австрия, са против идеята за възстановяване на връзките.

„Те са свикнали с идеята за Турция, която се е отклонила от нормите и ценностите на ЕС и следва своя собствен курс“, коментира Аслъ Айдънташбаш, сътрудник в Brookings, и добавя: „Ако опозицията състави правителство и започне да търси европейска идентичност, няма яснота какъв ще е европейският отговор на това: присъединяване или нова рамка за сигурност, която включва Турция.“


След 5,6% ръст през 2022 г., БВП на Турция може да се забави до 2,8% Миналата година стойността на БВП е достигнала 15 трилиона турски лири (905,5 млрд. долара)

Бившият турски дипломат Синан Юлген, старши сътрудник в мозъчния тръст Carnegie Europe, твърди, че въпреки резервите относно присъединяването на Турция, има други области, в които може да се изгради взаимноизгодна рамка – това са митническият съюз, либерализирането на визовия режим, сътрудничеството в областта на климата, сигурността и отбраната и споразумението за миграцията.

Опозицията наистина ще се стреми да преразгледа споразумението с ЕС за миграцията от 2016 г., казва Юнал Чевикьоз.

„Много страни в Европа гледат на Турция като на място, което може да задържи мигрантите, идващи от изток, и това е нещо, което страната, разбира се, не може да приеме“, казва главният външнополитически съветник на Кемал Кълъчдароглу, но добавя. „Това не означава, че Турция трябва да отвори границите си, за да потекат мигрантите към Европа. Нашата миграционна политика трябва да бъде координирана с ЕС."

НАТО и САЩ

След като първоначално наложи вето, Турция най-накрая даде зелена светлина за членството на Финландия в НАТО на 30 март.

Опозицията обещава да отиде по-далеч и да сложи край на турското вето върху Швеция, заявявайки, че това ще стане възможно до годишната среща на алианса на 11 юли. „Ако пренесете двустранните си проблеми в многостранна организация като НАТО, вие създавате един вид поляризация с всички останали членове на НАТО с вашата страна“, коментира Чевикьоз.

Преизбирането на Ердоган също може да го накара да се почувства достатъчно овластен, за да допусне Швеция, твърдят експерти. В края на краищата съюзниците от НАТО изиграха значителна роля в оказването на помощ при земетресенията. Говорителят на турския президент Ибрахим Калън казва, че вратата за Швеция не е затворена, но добавя, че на Стокхолм се пада тежестта да определи как ще продължи процесът.


Историческо разширяване: Финландия удвои границата на НАТО с РусияПрисъединяването слага край на месеци дипломатически спънки и бележи повратна точка за скандинавската страна

Военните отношения на Турция със САЩ се влошиха рязко през 2019 г., когато Анкара купи произведената в Русия ракетна система С-400, припомня Politico. Според САЩ този ход би изложил на риск самолетите на НАТО, летящи над Турция – и в отговор изхвърлиха Анкара от програмата за изтребители F-35 и наложиха санкции на турската отбранителна индустрия.

Среща в края на март между Кълъчдароглу и американския посланик в Анкара Джеф Флейк вбеси Ердоган, който възприе това като намеса в изборите и обеща да „затвори вратата“ пред американския пратеник. „Трябва да дадем урок на Съединените щати на тези избори“, каза разгневеният президент на избирателите.

В политическата си платформа опозицията пък ясно посочва желанието си да се върне към програмата F-35.

Русия и войната в Украйна

След руската инвазия в Украйна Турция се представи в ролята на посредник. Тя продължава да доставя оръжия - най-вече дронове Bayraktar – на Украйна, като същевременно отказва да санкционира Русия. Освен това посредничи при сделката на ООН, позволяваща износът на украинско зърно да преминава през блокираното Черно море.

След като даде зелена светлина за присъединяването на Финландия към НАТО и намекна, че Швеция също може да я последва, Ердоган сега дава сигнали, че Турция може да бъде първата членка на НАТО, която ще приеме руския президент Владимир Путин.

„Може би има възможност“ Путин да пътува до Турция на 27 април за откриването на първия ядрен реактор в страната, построен от руската държавна компания за ядрена енергия „Росатом“, заяви той.

Сделки за милиарди носят рекорден ръст на турската военна индустрия През 2022 г. страната постига рекорден износ на оръжие в размер на 4,4 млрд. долара

Чевикьоз от своя страна коментира, че под ръководството на Кълъчдароглу Турция ще бъде готова да продължи да действа като посредник и да удължи зърнената сделка, но ще наблегне повече на статута на Анкара като член на НАТО.

„В нашите дискусии с Русия със сигурност ще търсим отношения между равни, но също така ще напомним на Русия, че Турция е член на НАТО“, казва той пред Politico.

Отношенията на Турция с Русия се движат до голяма степен от отношенията между Путин и Ердоган - това трябва да се промени, отбелязва Синан Юлген от Carnegie Europe

„Никой друг турски лидер не би имал същия тип отношения с Путин, те биха били по-дистанцирани“, казва още той и допълва: „Това не означава, че Турция ще се присъедини към налагането на санкциите; не би го направила. Но въпреки това връзката ще бъде по-прозрачна.

Сирия и миграцията

Ролята на Турция в Сирия силно зависи от това как може да се справи с проблема със сирийците, живеещи в Турция, казва опозицията.

Турция е дом на около 4 милиона сирийци и много турци, борещи се с голяма криза на разходите за живот, стават все по-враждебни. „Нашият подход би бил да възстановим сирийската икономика и да създадем условия за доброволно връщане на сирийците в страната им“, казва главният външнополитически съветник на Кълъчдароглу и добавя, че това ще изисква международно споделяне на тежестта, но също така и установяване на диалог с Дамаск.

Ердоган също се опитва да установи сближаване със Сирия, но сирийският президент Башар ал-Асад казва, че ще се срещне с турския президент едва когато Анкара е готова напълно да изтегли военните си от Северна Сирия, посочва Politico.


Как евтините дронове изравниха големите и малките на бойното поле Докато произведеният в САЩ безпилотен самолет Reaper струва 28 млн. долара, турският TB2 е едва около 5 млн., а иранският Shahed-136 – 20 000

„Новото турско правителство ще бъде по-нетърпеливо да се ръкува с Асад“, каза Юлген, но допълва, че това ще остане щекотлив въпрос, защото много от условията, свързани с тази нормализация, зависят от Сирия.

Според Волфанго Пиколи от Teneo обаче доброволното връщане на сирийци в страната им ще бъде трудно. По думите му това са хора, които живеят в Турция повече от 10 години и децата им ходят на училище там от първия ден. Затова е много неясно как обещанията те да бъдат мотивирани да се върнат доброволно в Сирия могат да бъдат изпълнени.

Гърция и Източното Средиземноморие

Турция засили агресивната си реторика срещу Гърция през последните месеци, като Ердоган дори предупреди, че ракета може да удари Атина.

Но бързата реакция на гръцкото правителство и гръцката общност на последните опустошителни земетресения в Турция и посещението на гръцкия външен министър Никос Дендиас създадоха нов фон за двустранни отношения.

Дендиас, заедно с турския си колега Мевлют Чавушоглу, обявиха, че Анкара ще подкрепи кандидатурата на Гърция за непостоянен член на Съвета за сигурност на ООН за мандата 2025-2026 г. и че Гърция ще подкрепи турския кандидат за генерален секретар на Международната морска организация.

В друг знак за размразяване на отношенията гръцкият министър на отбраната Никос Панайотопулос и министърът на миграцията Нотис Митарачи посетиха Турция този месец, като турският министър на отбраната Хулуси Акар каза, че се надява Средиземно и Егейско море да бъдат „море на приятелство“ между двете страни. Акар обяви, че очаква мораториум с Гърция във военните и военновъздушните учения в Егейско море между 15 юни и 15 септември.


В името на солидарността: Ердоган и Мицотакис разговаряха по телефона Трагедията в Югоизточна Турция стана повод двамата лидери да установят контакт след месеци на напрежение

„Сближаването между Турция и Гърция по техните двустранни проблеми [в Егейско море] ще улесни координацията при решаването на другите проблеми в източното Средиземноморие, което е по-многостранен формат“, казва Чевикьоз, изтъквайки споровете за морските граници и енергийните проучвания.

Що се отнася до Кипър, според Чевикьоз е важно Атина и Анкара да не се намесват във вътрешната политика на Кипър и „на двата народа на острова трябва да се даде възможност да разгледат проблемите си двустранно“.

Въпреки това анализаторите твърдят, че Гърция, Кипър и Източното Средиземноморие са основни за външната политика на Турция и нищо няма да се промени много с друго правителство. Разликата ще бъде повече в стила.

„Ще се върнем към по-зрял, по-дипломатичен стил на управление на различията и споровете“, казва Юлген.

„Рамката на НАТО ще бъде важна и САЩ ще трябва да направят повече по отношение на възстановяването на чувството за баланс в Егейско море“, коментира Аслъ Айдънташбаш от Brookings и добавя, че Турция не може да нормализира отношенията си с Европа или САЩ, освен ако не е готова да предприемете тази стъпка по отношение на Гърция.