Съединените щати са дълбоко разтревожени, че енергийните споразумения на Русия с България и Сърбия могат да засилят нейното влияние върху енергийните доставки за Европа и да се превърнат в инструмент за политически натиск, предаде Ройтерс, като се позова на дипломатически източници.

България и Сърбия подписаха споразумения, подкрепени от Кремъл, за газопровода Южен поток. Проектът на стойност 10 милиарда евро се възприема в Европейския съюз като конкурентен на проекта за Набуко, който би трябвало да намали енергийната му зависимост от Русия.

Сръбските лидери подписаха днес още и споразумение с Русия, даващо на Москва контрола върху сръбската петролна компания-монополист, информира БТА.

В поверителен документ на сръбското правителство, получен от Ройтерс, се казва, че Вашингтон обмисля да използва дипломатически канали, за да изрази загрижеността си по
отношение на (сръбско-руското) споразумението и да посочи недостатъците му.

"Американската страна предупреди за политическото влияние, което би получила Москва чрез контрола на енергийните източници в Сърбия и региона и изрази негативната си оценка за
икономическата обосновка на Южен поток", се казва в запис от среща на високо равнище между сръбски и американски официални представители в Белград.

"Те попитаха дали нашата страна е взела предвид всички стратегически последици - възможна икономическа зависимост и възможност за политически контрол. Те бяха особено загрижени от
решението на България да се присъедини към споразумението с Газпром, защото то подкопава опитите за диверсифициране на снабдяването на Европа с газ".

Западни дипломати в София изразиха същата загриженост, като казаха, че САЩ не са доволни да видят, че Русия бетонира присъствието си на Балканите.

Говорител на Държавния департамент каза за Ройтерс по телефона от Вашингтон, че САЩ продължават да възприемат Набуко като най-добрия проект за осигуряване на енергийна диверсификация в Европа.

"Всеки нов енергиен проект в евразийския регион трябва да допринесе за конкурентноспособна, ориентирана към пазара среда за евразийската енергия и трябва да отговаря на международните стандарти за прозрачност", каза говорителят, който не е назован поименно.

"Поради тази причина продължаваме да гледаме на проекта Набуко като на най-добрата възможност за постигане на енергийна диверсификация в Европа, особено с оглед на осигуряването на пряк път към Европа за снабдяването с каспийски и централноазийски газ.

Източници на Ройтерс в България казаха, че Вашингтон се е опитал да убеди правителството в София да се оттегли от проекта, а българското обяснение за колебанието - желанието да притежава 51 процента от газопровода на нейна територия, била само параван .

В края на краищата сделката бе подписана при участие 50 на 50.