1,1 милиарда евро са щетите за бизнеса след бунтовете във Франция
Президентът на Франция Еманюел Макрон се срещна с над 200 кметове за оценка на щетите от размириците през изминалите дни, потушени с масирани полицейски действия за възстановяването на реда, съобщи Fortune.
Френските работодатели от Medef оцениха щетите на над 1 млрд. евро.
200 предприятия са разграбени, а 300 банкови клона и 250 магазина са разрушени. Оценката обхваща само предприятията и не включва щетите на училища, кметства и читалища.
Насилието изостри вниманието към дългогодишното напрежение, свързано с расизма и неравенството в страната, особено в етнически смесените квартали около големите градове.
Опозицията от двата полюса на политическия спектър се възползва от кризата като доказателство, че правителството не успява да гарантира обществената сигурност и да намали икономическото неравенство.
"Видеозаписите на размириците, които се разпространиха по света, навредиха на имиджа на Франция", заяви ръководителят на Medef Жофроа Ру дьо Безие пред в. Le Parisien.
"Винаги е трудно да се каже дали въздействието ще бъде дълготрайно, но със сигурност ще има спад на резервациите това лято, въпреки че сезонът изглеждаше обещаващ. Много от тях вече са отменени.", допълни той.
Президентът Макрон вече се срещна с полицаи и пожарникари в знак на подкрепа.
Броят на арестите спадна до 72 от пика от над 1300 в петък, докато властите поддържаха разполагането на 45 000 полицаи и други сили в цялата страна. От началото на размириците преди седмица са арестувани близо 3500 души.
Policiers, gendarmes, sapeurs-pompiers, merci pour votre mobilisation exceptionnelle ces dernières nuits. Je sais combien celles-ci ont été difficiles pour vous et vos familles. Vous avez mon soutien. pic.twitter.com/0aKm7EiHcg
— Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) July 3, 2023
Министърът на финансите Бруно Льо Мер се срещна със собственици на магазини в град Арпажон, южно от Париж, за да обсъди последиците от кризата.
Пред репортери той заяви, че френските застрахователи са се съгласили да удължат срока, в който собствениците на магазини могат да предявят претенции за обезщетение за вреди, причинени от безредиците, от 5 на 30 дни.
Застрахователите ще обмислят също така намаляване на самоучастието при искове за независимите предприятия, които са най-засегнати от насилието и обещаха да изплатят обезщетенията възможно най-бързо, допълни Льо Мер.
A shopping center in Creteilly, a suburb of Paris, was stormed by rioters. pic.twitter.com/414jGYZugA
— Clash Report (@clashreport) June 30, 2023
Едно от нападенията предизвика широко публично осъждане - врязването на горящ автомобил в дома на кмета на Л'Ай-ле-Рос, предградие на Париж. Съпругата му и двете му малки деца успяват да избягат от къщата в паника през задната врата.
Размириците са поредното политическо минно поле за Макрон, след като тази година той прокара увеличение на пенсионната възраст във Франция, което беше предшествано от месеци на стачки и протести.
Снимките на полицията за борба с безредиците, която отново се сражава по улиците, допълнително влошават репутацията на страната и могат да увеличат икономическите загуби точно в момент, когато правителството е изправено пред натиска да ускори намаляването на дълга, подчертава Fortune.
Социалните недоволства и уличните демонстрации се случват често във Франция, но през последните години придобиха по-интензивен и конфронтационен характер, отразявайки разделението във френското общество. Преди пенсионните протести и пандемията т.нар. движение на "жълтите жилетки" също нанесе сериозни материални щети, припомня Fortune.