200 часа срещи и 15 чернови: Как Г-20 състави общата декларация за Украйна
След стотици часове на преговори и над дузина проекти, лидерите на най-богатите държави в света бяха изправени пред трудна дилема: да излязат пред света с консенсус или изобщо да не приемат декларация за Украйна.
С изтичането на времето, те избраха първото, надявайки се да избегнат открито разцепление в групата си, уронване на авторитета на Г-20 и неудобство за домакина на срещата, министър-председателя на Индия Нарендра Моди.
По този начин групата излезе с изявление, в което се избягва изричното осъждане на руската инвазия, като вместо това 20-те държави членки обещаха да зачитат териториалната цялост и да работят за постигане на мир.
Четирима дипломати, участвали в обсъжданията, описват пред CNN мъчителния процес, довел до документ, който – въпреки публичната подкрепа на Белия дом, остави много поддръжници на Украйна дълбоко разочаровани.
Самата Украйна обяви, че документът "не е повод за гордост".
Според индийския правителствен служител, отговорен за воденето на преговорите, те са продължили 200 часа и са били изготвени 15 различни проекта.
По време на целия процес представителите на Русия и Китай непрекъснато са опитвали да премахнат по-твърди формулировки относно инвазията на Москва, заявиха дипломати.
Фокусът е бил насочен към параграфа от миналогодишната декларация на Г-20, приета в Бали, в който се осъжда руската "агресия" в Украйна.
Представители на някои от развиващите се страни, представени в Г-20, много от които поддържат връзки с Москва, също изразиха опасения относно включването на този текст в тазгодишната декларация, което е довело до продължителни преговори как да се опише конфликтът.
Участващите дипломати заявиха, че споровете за Украйна са се оказали най-сложната част от обсъжданията, като няколко проектоверсии на изявлението не са съдържали нито ред за конфликта.
В дните, предшестващи срещата на върха, стана ясно, че всяко изявление, договорено от лидерите, ще съдържа формулировки, които не отговарят на декларацията от миналата година.
Малко преди полунощ в петък за участващите дипломати става ясно, че компромисният език е единствената възможност, освен изобщо да не се прави изявление.
"Това не е изявлението, което Г-7 или НАТО биха написали", заяви един от европейските служители, участващи в разговорите. Очакванията трябва да са различни, допълва той.
Дори френският президент Еманюел Макрон призна, че изявлението не е било съвсем задоволително.
"Нека си признаем, че Г-20 не е форум за политически дискусии", каза той в Ню Делхи, като предположи, че срещата на върха е по-подходяща за разговори по въпросите на икономиката и изменението на климата.
Представители на Белия дом побързаха да похвалят документа като "значим" и "безпрецедентен". И изтъкнаха, че дори без изрично споменаване на руската инвазия, изявлението е убедило държави като Бразилия и Южна Африка, които не са взели страна във войната – да се споразумеят за запазване на териториалната цялост и спиране на атаките. Самият Джо Байдън заяви в неделя, че окончателната декларация не представлява "клин" в Глобалния юг, а представлява непримиримостта на Русия.
Зад кулисите официалните лица също така имаха предвид колко важна е тазгодишната среща на Г-20 за издигането на Моди като световен държавник.
Завършването на срещата на върха без изявление щеше да е голямо разочарование; през последните 15 години нито една среща на върха на Г-20 не е завършвала без такъв вид документ.
Според официални лица, САЩ и Европа се стремят да превърнат Моди в свой партньор и да укрепят статута му на световната сцена, поради което е било изключително трудно да се приеме перспективата за блокиране на окончателното съвместно изявление, допълва CNN.