Огромното мнозинство от приложения, които потребителите по света теглят на мобилните си устройства, включително тези на база Android и iOS, имат опасни пропуски в сигурността, сочи доклад на Positive Technologies, цитиран от ZDNet.

76% от приложенията, изтеглени през 2018 г., имат проблеми със съхраняването на данни, които могат да дадат достъп на хакери до пароли, финансова информация, лични данни и кореспонденция.

Въпреки че опасността е съвсем реална, Positive Technologies класифицират несигурното съхранение на данни като „среден риск”.

С други думи, тази слабост на приложенията не е толкова лесно да бъде експлоатирана от хакери, колкото други пробойни, класифицирани като такива с „висок риск”, пише Business Insider.

38% от приложенията за Android и 22 от тези за iOS имат пропуски, определени с етикета „висок риск”.

При тези приложения хакерите много по-лесно могат да се доберат до информация, която да повлияе на личния или финансовия ви живот.

Тези уязвими места включват комуникацията между процесите (IPC) - инструмент, използван от приложенията с цел комуникация с други приложения и операционната система.

Независимо дали рискът е нисък, среден или висок, 89% от пропуските в сигурността на приложенията могат да се експлоатират от разстояние, тоест хакерите нямат нужда от фисически достъп до вашето устройство, за да инсталират зловреден софтуер.

Хакер: Ето защо не трябва да използвате Wi-Fi мрежата в AirbnbПовечето потребители на Airbnb резервират престоя си без сериозни проблеми. Отсядането в дома на непознат обаче означава, че неизбежно сте уязвими на някои рискове

Докладът на Positive Technologies не конкретизира кои точно приложения са рискови.

Компанията за проучвания посочва, че разработчиците на приложения ще трябва да направят „значителни промени” в кода на техните продукти, като докладът включва и няколко препоръки.