„Бурята Ал-Акса“: Ще се сбъдне ли най-ужасният сценарий за Израел
На втория ден от ескалацията на конфликта между групировката Хамас и Израел, Израелските сили за отбрана (IDF) заявиха, че се концентрират върху поемане на контрола над ивицата Газа, докато боевете на терен в страната не спират, съобщава CNN.
В резултат на мащабното изненадващо нападение на бойци от Газа в събота загинаха стотици израелци, което предизвика призиви за отмъщение от израелския премиер Бенямин Нетаняху и смъртоносен залп от израелски въздушни удари. Нетаняху категорично заяви, че страната му се "впуска в дълга и трудна война", като се закле в "могъщо отмъщение" на Хамас и обяви, че Израел спира доставките на електричество, гориво и стоки за Газа.
"Граждани на Израел, ние сме във война – не в операция, не в обход – във война", заяви Нетаняху във видеопослание малко след като Хамас, която контролира крайбрежния анклав Газа, изстреля ракети и изпрати въоръжени лица в Израел в безпрецедентна атака в дългогодишния конфликт.
Най-малко 350 души бяха убити в Израел, а 313 палестинци загинаха при ответните въздушни удари на Израел. Все още е неизвестна съдбата на десетки заложници, включително израелски войници, които според Хамас са били заловени. Израелските военни потвърдиха, че са взети заложници.
Какво се случи?
Около 6:30 ч. сутринта местно време в събота, когато много израелци вероятно все още спят, в района на Тел Авив се чуват сирени, а над Израел прелитат ракети.
След това бойци от Газа навлизат в Израел по суша, море и въздух, като някои от тях използват парапланери, съобщават от IDF.
Според Силите за отбрана, по Израел са изстреляни около 2 200 ракети. Според Хамас броят им е 5 000. За сравнение, по време на 50-дневната война през 2014 г. от Газа към Израел са изстреляни около 4000 ракети.
Военният командир на Хамас Мохамед Ал-Дейф нарече операцията "Бурята Ал-Акса" и заяви, че нападението срещу Израел е отговор на нападенията срещу жени, оскверняването на джамията Ал-Акса в Йерусалим и продължаващата обсада на Газа.
Хамас заяви, че е заловила израелски войници, като публикува в профилите си в социалните медии видеоклипове на войници.
"Има заложници и военнопленници, които Хамас е взела. Има и смъртни случаи сред войниците на IDF. Все още не разполагаме с точен брой - ние сме във война", заяви говорителят на IDF контраадмирал Даниел Хагари.
В изявление от неделя Хамас заяви, че негови бойци все още се намират в южните израелски градове и че групировката ги подкрепя с ракетен обстрел.
Как реагира Израел?
В отговор на нападението Израел започна операция "Железни мечове", като нанесе удари по редица цели в ивицата Газа. Нетаняху заяви, че отговорът на нахлуването ще "коства огромна цена" на групировката.
IDF призова цивилното население в Газа незабавно да напусне жилищните си райони с оглед на тяхната безопасност, тъй като израелските военни операции продължават да бъдат насочени срещу Хамас. Говорителят на IDF подполковник Ричард Хехт заяви пред CNN в събота, че "десетки хиляди" израелски запасняци също са призовани да помогнат. Заяви, че Израел е "готов на север", в случай че има нападения от Ливан или Сирия.
Вътре в Газа се чуваше ревът на израелските военни самолети, последван от силни експлозии и издигащи се кълба черен дим. До настъпването на нощта израелските въздушни удари по територията бяха отнели живота на стотици хора и ранили хиляди.
Най-малко 313 души са загинали за 24 часа, включително най-малко 20 деца, съобщи палестинското министерство на здравеопазването в Газа в неделя. Други 1 990 души са били ранени.
Рано сутринта в неделя израелски служител заяви пред CNN, че в Израел са загинали 350 души. IDF публикува имената на 44 войници, които са убити при нападението.
В неделя IDF съобщи, че е нанесъл удари по 426 цели в Газа, включително по 10 кули, които според него са били използвани от Хамас.
В северната част на страната подкрепяната от Иран ливанска групировка "Хизбула" пое отговорност за атаката срещу три израелски обекта в района, известен като фермите Шебаа, с помощта на ракети и артилерия. Ливан счита района за окупиран от Израел. Израел отговори с артилерийски огън.
А в окупирания от Израел Западен бряг седем палестинци бяха убити от израелски войници в събота, след като израелската армия блокира градове на Западния бряг, според палестинското министерство на здравеопазването.
Как се стигна дотук?
Напрежението между Израел и палестинците съществува отпреди основаването на държавата през 1948 г.
Хиляди хора и от двете страни са убити, а много повече са ранени в дългогодишния конфликт през десетилетията.
Тази година насилието е особено засилено. Броят на палестинците – бойци и цивилни, убити на окупирания Западен бряг от израелските сили е най-голям от близо две десетилетия. Същото важи и за израелците и чужденците - повечето от тях цивилни, убити при палестински нападения.
Израел и Хамас са въвлечени във въоръжен конфликт още от Първата палестинска интифада или въстание през 1987 г. срещу израелската окупация на ивицата Газа и Западния бряг, припомня CNN.
Израел завладява Газа от Египет по време на войната през 1967 г., след което се изтегля през 2005 г. Територията, в която живеят около 2 милиона палестинци, преминава под контрола на Хамас през 2007 г. след кратка гражданска война с Фатах – конкурентна фракция, която е в основата на Палестинската автономия.
След като Хамас пое контрола над Газа, Израел и Египет наложиха строга обсада на територията, която продължава и в момента. Израел поддържа въздушна и морска блокада на Газа.
Преди операцията в събота последната война между Хамас и Израел беше през 2021 г., която продължи 11 дни и при която загинаха най-малко 250 души в Газа и 13 в Израел.
Нападението в събота се случи на 50-ата годишнина от войната от 1973 г., когато арабските съседи на Израел започнаха изненадваща атака срещу Израел на Йом Кипур, най-свещения ден в еврейския календар, на 6 октомври 1973 г.
Какво представлява Хамас?
Хамас е ислямистка организация с военно крило, възникнала през 1987 г. от Мюсюлманските братя – сунитска ислямистка група, основана в края на 20-те години на миналия век в Египет.
Самата дума "Хамас" е акроним на "Harakat Al-Muqawama Al-Islamia" - на арабски "Движение за ислямска съпротива".
Групата, подобно на повечето палестински фракции и политически партии, настоява, че Израел е окупационна сила и че се опитва да освободи палестинските територии. Тя смята Израел за нелегитимна държава.
Отказът ѝ да признае Израел е една от причините, поради които в миналото е отхвърляла мирните преговори. През 1993 г. тя се противопоставя на споразуменията от Осло - мирен пакт между Израел и Организацията за освобождение на Палестина (ООП).
Групата се представя като алтернатива на Палестинската автономия (ПА), която е признала Израел и е участвала в множество неуспешни мирни инициативи с него. Днес ПА се ръководи от Махмуд Абас и е базирана в окупирания от Израел Западен бряг.
През годините "Хамас" извършва множество нападения срещу Израел и е обявена за терористична организация от Съединените щати, Европейския съюз и Израел. Израел обвинява своя заклет враг Иран, че подкрепя Хамас.
Какво е Ал-Акса?
Комплексът Ал-Акса е едно от най-почитаните места в исляма и юдаизма. Свещената територия, известна на мюсюлманите като Ал Харам Ал Шариф (благородно светилище), а на евреите като Храмовия хълм, от десетилетия е огнище на напрежение между Израел и палестинците.
Хамас твърди, че е предприел атаката "Бурята Ал-Акса" в събота отчасти за да защити свещеното място.
Само на мюсюлманите е позволено да се молят в комплекса съгласно споразумение за статукво, постигнато преди повече от век. На посетителите, които не са мюсюлмани, е разрешено да посещават комплекса в определени часове и само в определени зони.
Много хора в мюсюлманския свят обаче се опасяват, че правото да бъдат единствени поклонници там е подкопано и че самите обекти са застрашени от разрастващото се крайнодясно еврейско движение и крайнодясното правителство на Израел. На мястото често избухват сблъсъци между палестински поклонници и израелски сили. През последната година полицията няколко пъти нахлува в комплекса.
Комплексът се намира в Източен Йерусалим, който палестинците искат за столица на бъдещата си държава и който по-голямата част от международната общност смята за окупирана територия. Израел я завзема от Йордания по време на шестдневната си война през 1967 г. и смята както Източен, така и Западен Йерусалим за своя единна, "вечна столица".
Какво казват ключовите регионални играчи?
Западните държави осъдиха нападението на Хамас и обещаха подкрепа за Израел, докато арабските, включително тези, които са признали Израел, призоваха за спокойствие.
Президентът на САЩ Джо Байдън разговаря в събота с израелския министър-председател Бенямин Нетаняху и заяви, че Вашингтон "недвусмислено осъжда ужасяващото нападение срещу Израел от терористите от Хамас от Газа". "Ясно заявих на министър-председателя Нетаняху, че сме готови да предложим всички подходящи средства за подкрепа на правителството и народа на Израел", каза той.
Саудитска Арабия, която води преговори със САЩ за потенциално нормализиране на отношенията с Израел, заяви, че следи отблизо "безпрецедентната" ситуация и призова "двете страни незабавно да спрат ескалацията", според изявление на саудитското външно министерство в Twitter.
Противниците на Израел приветстваха нападението.
Генерал-майор Рахим Сафави, съветник на иранския върховен лидер аятолах Али Хаменей, заяви, цитиран от държавната агенция ISNA: "Поздравяваме палестинските бойци и заставаме до тях до освобождаването на Палестина и свещения Йерусалим".
Как променящите се геополитически съюзи фрагментират световната икономикаОбявената от Байдън глобална инициатива се превръща в контрапункт на “Един пояс, един път” на Китай
Какво следва?
Сега IDF се съсредоточава върху контрола над ивицата Газа. Министърът на отбраната Йоав Галант разшири "специалната ситуация на сигурност"до цялата територия на Израел.
Така IDF може да дава инструкции за сигурност на цивилните граждани и да затваря обществени обекти, ако това е необходимо за сигурността. По-рано в събота беше създадена зона на "специална ситуация на сигурност" в радиус от 80 км от ивицата Газа.
IDF планира да представи няколко потенциални следващи стъпки пред израелския кабинет. Правителството вероятно ще вземе решение днес или понеделник.
Високопоставеният член на Хамас Салех ал-Арури заяви в събота пред Al Jazeera Arabic, че Хамас е готов "за всички варианти, включително война и ескалация на всички нива". "Готови сме за най-лошия сценарий, включително сухопътна инвазия, която ще бъде най-добрата за нас, за да решим края на тази битка", заяви ал-Арури.