Дигиталните валути могат да започнат да се използват масово по света през идните няколко години, сочи нов доклад на германския финансов гигант Deutsche Bank.

Според банката криптовалутите, които се появиха само преди едно десетилетие, вече са показали, че имат потенциала радикално да променят разплащанията, банкирането, централните банки и баланса в икономиката.

„Вярваме, че нови дигитални валути могат да станат комерсиални през следващите две години”, сочи докладът, визирайки китайската разработка за дигитален юан и блокчейн инициативата на Facebook, носеща името Libra.

И двата проекта се очаква да представят продукт или услуга през тази година.

Според банката създаването на виртуален юан може да осигури достъп до този вид активи на 1.5 млрд. китайци, а Libra има потенциала да натрупа потребителска база от внушителните 2.5 млрд. души – толкова, колкото са потребителите на социалната мрежа.

Двете инициативи, взети заедно, могат да предоставят платежна алтернатива на повече от половината световно население, предава CoinDesk.

Deutsche Bank сравнява развитието на криптовалутите с ранните дни на интернет. Ако развитието продължава с настоящите темпове, до 2030 г. ще има над 200 млн. блокчейн онлайн портфейли за виртуални валути спрямо 50 млн. броя през настоящата 2020 г.

Банката говори за бъдещето на разплащанията в трети пореден доклад. В първия си доклад по темата институцията посочва, че криптовалутите като биткойн са прекалено волатилни, за да се използват като средство за разплащане или за съхранение на стойност.

След това Deutsche Bank посочва, че настоящите парични методи могат да останат основно средство за разплащане за десетилетия напред.

Топ криптовалутите на 2020 г.Криптовалутите превзеха финансовия свят с невиждана скорост

Въпреки че много от тези твърдения се срещат и в третия доклад на банката по темата, в него се подчертават опциите пред дигиталните валути да бъдат важно средство в обединяването на ползите от поверителността при плащането в брой и бързината при електронните трансакции.

Според банката виртуалните валути, издавани от централни банки, могат да решат някои проблеми по света, като липсата на достъп на определи групи хора до банкови услуги.

Deutsche Bank прилага и анкета сред 3 600 банкови клиенти, като отбелязва, че младите и възрастните потребители имат доста различно мнение относно дигиталните пари.

Докато по-зрелите поколения нямат представа от криптовалути, то мнозинството от милениалите посочват в анкетата, че вече имат вземане-даване с виртуалните валути в личния си живот.