Доналд Тръмп планира да намали броя на зелените карти наполовина
Вчера президентът на САЩ Доналд Тръмп подкрепи законопроект, внесен в Сената, който има за цел да внесе най-големите промени в имиграционната политика на страната от над 50 г. чрез изменение на начина, по който се раздават зелени карти на чужденци.
Законопроектът, който носи името Закон за реформиране на американската имиграция с цел силна икономика, (съкратено RAISE на английски език), предлага промени в един от начините, по които имигрантите получават статут на законно пребиваващи в САЩ - мярка, която би могла да намали броя на зелените карти, раздавани всяка година, като даде приоритет на тези, раздавани на хора, които говорят английски език и имат трудова квалификация.
Според вносителите на законопроекта, той е заимствал някои неща от имиграционните системи на Канада и Австралия, които използват методи, основаващи се на качествата на кандидатите.
Ето какво точно се предлага в новия законопроект
Настоящата система Зелена карта облагодетелства тези, които искат да се съберат с роднините си в САЩ. Законопроектът предлага да се реформира процесът на придобиване на право на законно пребиваване по следните начини:
Какъв ще е ефектът върху зелените карти, раздавани всяка година?
По официални данни малко над 1 милион чужденци са получили зелени карти през 2015 г. Поне един от вносителите на законопроекта обаче смята, че този брой е прекалено голям.
"За една година броят ще бъде намален до около 600 000," според сенатор Том Котън от щата Арканзас. "В рамките на 10-годишен период броят ще намалее до около 500 000."
Работи ли този подход към имиграцията в Канада и Австралия?
Имиграционната политика на Канада и Австралия не е идеална. И в двете страни базираните на качествата на кандидатите системи се считат за по-рестриктивни и лишени от състрадание.
В някои случаи имиграционната политика на Канада е критикувана, че проявава дискриминация спрямо деца с недъзи, докато в същото време облагодетелства служителите в технологични компании.
Австралия също получава критики, отчасти заради малкия брой бежанци, които приема в страната. Тази година премиерът на Австралия въведе нови правила, вследствие на които квалифицираните работници по-трудно намират работа в страната и добави допълнителни пречки пред придобиването на гражданство.