Европейската комисия съобщи, че със съгласието на "АstraZeneca" осигурява ограничен достъп до сключения между двете страни договор (предварително споразумение) за доставка на около 400 милиона дози ваксина в ЕС, информира БТА.

В разпространения онлайн документ от 41 страници са заличени цели страници и параграфи. Документът носи гриф "Чувствително".

Заличени са данните за предвидения график на доставки от ваксината по количества и срокове. Липсват също данните за цените на доставките.

В последните дни между комисията и "АstraZeneca" се разгоря спор къде са поръчаните за ЕС количества, след като доставчикът предупреди за спад на пратките със 75 на сто и без да дава ясна перспектива за овладяване на недостига. Според източници от ЕС, запознати с подробностите, дружеството е поискало 95 на сто от поставените в разгласения договор защити на текста.
По техните думи спорът се задълбочава до такава степен, че може да се наложи да бъде отнесен до Съда на ЕС. Според тях сега целта на ЕС не е това, а осигуряването на поръчаните дози.

Тяхната оценка е, че договорът предвижда "АstraZeneca" да разполага с първоначален запас от ваксини в деня, когато получи пазарен достъп. Решение за осигуряването на достъп за тази ваксина се очаква днес.

Междувременно от производителя настояват, че по договор не са длъжни да внасят дози от заводи във Великобритания, както и че полагат всички възможни усилия. Експерти на ЕС са на мнение, че договорът предвижда дружеството да направи "всичко по силите си" за изпълнението на поръчките, но това предполага приложение на правното определение - т.е. да се направи всичко, което е в ръцете на производителя, доколкото ваксините се изготвят и със съдействието на други организации.

По техните думи засега ЕС може да получава доставки само от един от четирите завода на този производител, посочени в договора. Според тях договорът не предвижда неустойки при забавено изпълнение.

Говорител на ЕК коментира, че ако комисията не бе сключила договорите, някои държави от ЕС днес щяха да имат "нула ваксини". Той добави, че с "АstraZeneca" не е насрочена дата за нова среща.

Предвижда се ЕС днес да въведе възможност за временна забрана на износа на ваксини до края на март. Белгия, където се произвеждат ваксините на "Pfizer" и "АstraZeneca", още в сряда въведе забрана за износа като извънредна мярка.