ЕС въвежда координирани мерки за пристигащите от Китай пътници в отговор на отварянето на границите на фона на нарастващите случаи на COVID там. Те включват задължителен отрицателен PCR тест, направен 48 часа преди отпътуване или задължително изследване след пристигане, маски по време на полета и тестване на отпадъчни води в самолетите за възможни нови варианти, съобщи POLITICO.

Съвместният отговор на Европа идва след като няколко страни, сред които Белгия, Италия, Франция и Испания, наложиха свои собствени мерки за ограничаване на нивата на заболеваемост и наблюдение за нови варианти, идващи от Китай, след като страната обяви, че ще разреши пътуванията зад граница от 8 януари. Границите на страната са затворени от март 2020 г.

Решението се очаква да бъде взето днес от Европейската комисия, след като вчера бе одобрено от министрите на здравеопазването на ЕС-27, от Европейския център за превенция и контрол на заболяванията и Световната здравна организация, обяви еврокомисарят по здравеопазването Стела Кириакидес.

Много европейски страни вече въведоха мониторинг на отпадъчни води по време на пандемията, за да идентифицират огнища на COVID, но и за генетично секвениране на проби за наблюдение за нови варианти.

Белгия беше първата страна, която обяви тази седмица, че тества проби от отпадъчни води от два полета седмично от Китай. Други, в това число и Обединеното кралство, изразиха опасения, че Китай не споделя изчерпателна здравна информация, от която да става ясно дали в страната се появяват нови варианти.

Агенцията за превенция на заболяванията на ЕС и главният медицински директор на Австралия считат, че високите нива на ваксинация и имунитет намаляват заплахата, която представлява заболяването, пише ВВС.

Новa прогноза за Covid-19 в Китай: Над 1 млн. смъртни случая до 2023 г.Прогнозата е на базирания в САЩ Институт за здравни показатели и оценки

Пекин моментално реагира – говорителят на Външно министерство Мао Нин определи мерките като „неприемливи”. „Някои държави са въвели ограничения за влизане, насочени само към китайски пътници. Това няма научна основа и някои практики са неприемливи”, заяви тя пред AFP и предупреди, че властите може да предприемат „контрамерки, следвайки принципа на реципрочност”.


Забележките срещнаха отпор в Европа. Френският премиер Елизабет Борн отбеляза пред Franceinfo, че правителството „изпълнява ролята си да защитава французите и затова ще изисква тестове“.

Миналата седмица Франция беше сред страните, които наложиха задължително тестване за COVID-19 на пристигащите от Китай, след като Пекин се отказа от политиката си за нулева COVID-19, опасявайки се от неконтролирано разпространение на вируса.

Италия беше първата в ЕС, която обяви задължително тестване на 28 декември, последвана от САЩ, въпреки че мерките там влизат в сила на 5 януари.