Fox плаща $787,5 млн. за твърдението, че изборите в САЩ са фалшифицирани
Fox и компанията доставчик на технологии за гласуване Dominion постигнаха споразумение за 787,5 млн. долара по делото за клевета, съобщава The Guardian.
С това се слага край на спора дали мрежата и нейната компания майка съзнателно са излъчили неверни и нелепи твърдения, че Dominion е участвала в заговор за фалшифициране на изборите за президент през 2020 г.
Споразумението беше постигнато преди планираните встъпителни изявления и след неочаквано дълго забавяне, точно след като съдебните заседатели положиха клетва.
Нито една от страните не оповести условията на споразумението, освен сумата в долари, а адвокатите на Dominion отказаха да отговорят на въпроси дали то изисква от Fox да публикува опровержение или официално извинение.
На пресконференция пред сградата на съда адвокатът на Dominion Джъстин Нелсън заяви, че над 787 млн. долара представляват "оправдание и отговорност". Сумата е по-малко от половината от исканите 1,6 млрд. долара в съдебния иск.
"Истината има значение. Лъжите имат последствия. Истината не познава червено или синьо", продължи правозащитникът. "За да може нашата демокрация да издържи още 250 години и надявам се, много по-дълго, ние трябва да споделяме ангажимента си към фактите.", допълни той.
Fox заяви, че споразумението отразява нейния "постоянен ангажимент към най-високите журналистически стандарти". "Надяваме се, че решението ни да разрешим този спор с Dominion по приятелски начин, вместо с ожесточението на един разединяващ процес, позволява на страната да продължи напред", се казва в изявлението.
Очакваният шестседмичен процес със съдебни заседатели трябваше да започне в понеделник, но Дейвис, съдията, който наблюдава делото, отложи началото с един ден, тъй като страните работеха за постигане на споразумение.
Процесът в Уилмингтън, щата Делауеър, трябваше да се превърне в медиен блокбъстър. Рупърт Мърдок, 92-годишният главен изпълнителен директор на Fox, беше призован да свидетелства заедно с емблематични лица на Fox, сред които Тъкър Карлсън, Шон Ханити, Жанин Пиро и Мария Бартиромо.
Искът се разглеждаше като едно от най-агресивните усилия да се потърси отговорност от Fox или от който и да е участник за разпространяването на лъжата, че изборите през 2020 г. са били фалшифицирани. Това доведе до заплахи срещу изборни служители в цялата страна и до ескалацията на напрежението, която доведе до насилственото нападение срещу Капитолия на 6 януари и последвалите девет смъртни случая.
Въпреки споразумението, от Dominion твърдят, че притежават „зашеметяваща“ колекция от вътрешни съобщения от Fox, разкриващи как топ репортерите и водещите са знаели, че нелепите твърдения за Dominion и фалшифицираните избори са неверни. Комуникацията доказва как някои от най-влиятелните водещи в САЩ не са вярвали на твърденията, които са излъчвали всяка вечер пред своята аудитория.
Dominion, сравнително неизвестна компания до изборите през 2020 г., поиска обезщетение в размер на 1,6 млрд. долара. То оспорваше многократните твърдения, направени в ефира на Fox, че Dominion подменя гласове, плаща подкупи на правителството и е основана във Венецуела, за да фалшифицира изборите в полза на Уго Чавес.
На пресконференцията във вторник главният изпълнителен директор Джон Пулос нарече споразумението историческо, тъй като Fox призна, че е лъгала.
"По време на целия този процес търсихме отговорност. Вярваме, че доказателствата, изнесени в този случай, подчертават последиците от разпространяването на лъжи. Истинското отразяване в медиите е от съществено значение за нашата демокрация.", каза той.
Още преди съдебния процес съдия Дейвис е стигнал до заключението, че твърденията на Fox за Dominion са неверни. "Доказателствата, разработени в рамките на това гражданско производство, показват, че е кристално ясно, че нито едно от твърденията, свързани с Dominion за изборите през 2020 г., не е вярно", се казва в изявление на магистрата по-рано този месец.
Въпросът, който щеше да бъде поставен в съдебна зала, беше дали Fox е извършила "действителна злонамереност" при излъчването на твърденията. Това изискваше Dominion да докаже дали ключовите лица, вземащи решения, са знаели, че твърденията са неверни, или са действали с безразсъдно пренебрежение към истината.
Съдебната сага за Fox обаче не е приключила. Друга компания, занимаваща се с оборудване за гласуване - Smartmatic, съди компанията за 2,7 млрд. долара. Аби Гросберг, бивш служител на Fox, която е работила за Бартиромо и Карлсон, също съди компанията, твърдейки, че е била принудена да даде подвеждащи показания.
Телевизията е изправена и пред отделен иск от акционер, който иска обезщетение и твърди, че ръководството е нарушило задълженията си към компанията, като е наредило да се излъчат неверни твърдения за изборите.
По време на пресконференцията Стивън Шакелфорд, адвокат, който трябваше да изложи встъпителните аргументи на Dominion, заяви, че компанията ще продължи да търси отговорност. "Парите са отговорност. Днес получихме това от Fox. Но все още не сме приключили. Имаме някои други хора, от които предстои да потърсим отговорност", допълни той.