Гари Линекер ще се завърне в ефира на BBC, след като корпорацията обяви, че ще преразгледа насоките си за социалните медии, съобщиха световните агенции.

Спортният водещ беше отстранен от BBC, след като отказа да се оттегли заради противоречиви туитове за миграционната политика на правителството.

"Радвам се, че намерихме общ път занапред. Подкрепям това преразглеждане и очаквам с нетърпение да се върна в ефир.", заяви водещият в изявление, публикувано от BBC.

Британската обществена телевизия се споразумя с една от най-големите звезди в ефира си като на практика реши да направи компромис и да преразгледа своите правила за публикации на журналисти в социалните медии.

Той обаче уточни, че Линекер ще модерира туитовете си, докато тече проверката, тъй като се е съгласил да спазва настоящите насоки, докато се извършва мониторинг на правилата за социалните медии.

Дейвид призна, че настоящите правила имат "сиви зони", така че не е ясно как може да се развие процесът на преразглеждането им.

„Колкото и трудни да бяха последните няколко дни, те просто не могат да се сравнят с това да избягаш от дома си от преследване или от война, за да търсиш убежище в далечна страна.“, допълни водещият.

Миналата седмица Линекер публикува коментар в Twitter в отговор на най-новата имиграционна политика на Обединеното кралство, която BBC сметна за нарушение на правилата си за безпристрастност.

Правителството на Обединеното кралство публикува видеозапис на министъра на вътрешните работи Суела Браверман, в който се описва новият законопроект за незаконната миграция, предназначен да попречи на мигрантите да прекосяват Ламанша с малки лодки. Те ще бъдат незабавно връщани в родната им страна или в "безопасна трета страна", като например Руанда, каза Брейвърман.

Линекер публикува коментар: "Господи, това е ужасно.", а в последващ туит описа законопроекта като: "Неизмеримо жестока политика, насочена към най-уязвимите хора, на език, който не е по-различен от този, използван от Германия през 30-те години".

BBC не закъсня с реакцията и отстрани от длъжност Линекер, се изявява като водещ на свободна практика.

"Смятаме, че неотдавнашната дейност на (Линекер) в социалните медии е нарушение на нашите насоки", заявиха в изявление от обществената телевизия.

Кризата в BBC заради oтстраняването на Гари Линекер се задълбочаваОтстраняването на Линекер предизвика напускането на други служители и сътрудници на BBC

Бурният скандал предизвика огромна вълна от публични реакции и коментари, а през уикенда се излъчи извънредна спортна програма по телевизията и радиото, тъй като голяма част от колегите на водещия напуснаха заедно с него в знак на протест.

От своя страна Би Би Си се извини за "ограничените спортни програми", включително съкратена версия на водещото предаване "Match of the Day" без коментатори или панелисти, и заяви, че признава, че това е било "разочароващо" за спортните фенове.

Грег Дайк, бивш генерален директор на медията заяви, че с отстраняването на Линекер BBC е подкопалa доверието в себе си, изглеждайки така, сякаш се подчинява на натиска на правителството.

Самият премиер Риши Сунак също коментира скандала, като заяви, че спорът е между BBC и Линекер и не касае правителството, въпреки че се надява, че „може да бъде решен своевременно“.