Министърът на финансите на САЩ Тимъти Гайтнър е убеден, че САЩ се справят с икономическата криза по-добре от всички други държави. „Ние ще излезем от кризата по-добре и по-бързо от другите водещи икономики", каза Гайтнър в края на миналата седмица по време на годишната конференция на Експортно-импортната банка.

Според него „по всичко личи, че прогнозите за перспективите при икономическото развитие ще се подобряват". Гайтнър увери аудиторията, че „американската икономика започна да се завръща на предишните релси". Той призна, че трудните времена още не са отшумели, но подчерта усилията на администрацията да направи всичко възможно за възстановяване на статуквото.

„Няма да повторим грешките на други страни. Според нас, усилията на правителството трябва да са насочени към възобновяване на инвестициите и откриването на работни места", каза министърът.

Тимъти Гайтнър се изказа и по въпроса за ускоряване на темповете на реформи в системата на финансов регулиране. Той смята, че забавянето може да се отрази отрицателно на възстановяването на икономиката. „Ако не изпълним тази реформа, състоянието на американската икономика може да се окаже не толкова стабилно", каза още той.

Бившият държавен секретар на САЩ Кондолиза Райс заяви на свой ред, че Америка ще запази ключовата си роля в световната политика и икономика след кризата. Вашингтон „ще играе водеща роля при урегулирането на международни проблеми, като възстановяването на Афганистан, укрепването на демокрацията в Ирак и постигане на мир в Близкия Изток на базата на мирно съществуване на две държави - Палестина и Израел", каза Райс.

По отношение на други страни Райс изрази надежда, че икономиките им ще се съвземат. Бившият държавен секретар отбеляза, че финансовата криза се отрази сурово върху страните от еврозоната. При това тя смята, че развиващите се пазари, особено Индия и Бразилия, успяха да преодолеят сегашния спад, благодарение на гигантския икономически ръст в годините, предшестващи кризата.