Германският парламент прие с голямо мнозинство международната помощ от милиарди евро за Гърция, давайки силно необходимия финансов тласък на страната в усилията й да избегне фалита.

Депутатите гласуваха с 473 гласа "за" и 100 "против" да дадат зелена светлина за отпускането на 43.7 милиарда евро в подкрепа на затъналата в дългове Гърция, договорена след мъчителни преговори между финансовите министри от еврозоната. 11 депутати се въздържаха.

Резултатите от гласуването не се поставяха под съмнение, след като двете основни опозиционни партии заявиха, че ще подкрепят управляващата дясноцентристка коалиция на канцлерката Ангела Меркел по-малко от година преди изборите. Преди гласуването финансовият министър Волфганг Шойбле изтъкна значителните усилия, положени от гръцкото правителство, за осъществяване на исканите реформи в замяна на помощта и предупреди за тежки последици от допускането на фалит на Гърция.

"Без нашата подкрепа не само бъдещето на Гърция ще бъде заложено на карта, но също и бъдещето на еврозоната като цяло", заяви Шойбле, цитиран от БГНЕС. "Потенциалните последици от фалит на Гърция върху другите страни от еврозоната биха били сериозни. Последиците са непредвидими. Не можем да започнем процес, който би могъл да свърши с разпадане на цялата еврозона", каза още германският финансов министър.

Макар голяма част от депутатите от опозиционната Социалдемократическа партия да подкрепиха помощта, в страната се води ожесточен дебат за това дали германските данъкоплатци трябва да приемат загубите на германски средства от гръцкия дълг. Мнозина в Германия смятат, че опрощаването на гръцкия дълг от публични институции като правителствата от еврозоната и Европейската централна банка е неизбежно.

Политиците от опозицията обвиниха Меркел, че подценява нуждата от опрощаване на гръцкия дълг, тъй като се страхува, че това може да намали шансовете й на изборите, които се очаква да се състоят на 22 септември догодина.

Междувременно Международният валутен фонд (МВФ) заплаши да блокира финансовата помощ за Гърция, ако не бъде осъществено договореното с Еврогрупата обратно изкупуване на облигации по гръцкия дълг, пише днес гръцкият вестник "Та неа", цитиран от БТА. Междувременно Германия одобри помощта за Атина.

Изкупуването на облигации е част от серията от мерки, целящи намаляване на дълга на Гърция с 40 милиарда евро до 2020 г. Мерките бяха договорени на заседание на финансовите министри от еврозоната в понеделник след продължителни дискусии и са предпоставка за отпускане на транш в размер на 44 милиарда евро. Очакванията са първият транш от 34 милиарда евро да бъде отпуснат до 13 декември.