Британското списание "Икономист" дава България за пример като страна, в която реформите са спрели след приемането в Европейския съюз и корупцията и организираната престъпност са се настанили във властта.

В своята коментарна рубрика „Карл Велики“, посветена на проблемите на ЕС, списанието отбелязва, че блокът има възможност да влияе на страните кандидатки за членство, но почти не разполага със средства да направи това след приемането им.

Някои от тези страни, като Румъния и България, вече станаха членове, въпреки че не го заслужават, отбелязва "Икономист". Те се надяваха, че членството в ЕС ще извърши чудеса, като ги излекува от масовата корупция, организираната престъпност, съдебната неефективност и икономическата изостаналост, без да трябва да извършват болезнени реформи у дома.

"Икономист" посочва примера с България, където вътрешният министър Румен Петков е бил принуден да подаде оставка след нова серия от поръчкови убийства и след признанието, че се е срещал с босове на престъпния свят. Списанието цитира комисаря по разширяването Оли Рен, който казва, че е "много по-трудно да оказваш натиск върху страна, която вече има запазено място на масата".

Британското издание отбелязва, че ЕС може да спре финансовите средства за България и Румъния и това за сега е най-ефективното оръжие, с което разполага Брюксел.

"Икономист" пише, че Лисабонският договор дава и нова възможност за наказание на страни, които не спазват принципите на демокрацията и човешките права, като тяхното членство може да бъде замразено. Договорът съдържа и клауза, според която дадена страна може сама да напусне клуба, отбелязва списанието, цитирано от БГНЕС.