Европейските и азиатските индекси регистрираха спад, изпращайки MSCI World Index, следящ промяната на световните борси, до на-голямото му седмично понижение от 2002 г. насам.

Днес той загуби 12.33 пункта, или 1% от стойността си, до ниво от 1 269.7 пункта, с което загубата му за настоящата седмица възлезе на 5.6%. От началото на годината понижението на показателя възлиза на 20%.

Спадът се предопредели от опасенията за понижение на печалбите на стоковите производители, на фона на поевтиняването на суровините на стоковите пазари.

В същото време нарастват спекулациите за по-нататъшно задълбочаване на ипотечната криза в страната, както и нови големи загуби за щатските финансови институции.

Вчера Европейската централна банка запази нивото на лихвите непроменено - при най-високата им за последните седем години стойност, с което сигнализира, че опасността от инфлация на Стария континент остава във фокуса на централната институция, на фона на забавянето на ръста на икономиката й.

От върха на MSCI през октомври миналата година до момента е заличена почти 17 трлн. долара от пазарната капитализация на световните борси.

Инвеститорите с интерес очакват данните за заетостта и безработицата в най-голямата световна икономика, които ще бъдат оповестени днес. Прогнозите са за намаляване на заетостта с 75 000 за изминалия месец, след спада й с 51 000 през юли.

Индексът на Русия – RTS, загуби 4.9% днес, или най-голямото му понижение от 88-те индекса, следени от Bloomberg днес. Спадът в цената на петрола до голяма степен съдейства за загубите на руския борсов индекс.

Петролът поевтиня под 106 долара за барел с доставка през октомври, а цената на златото се понижи под психологическите 800 долара за тройунция.