Индексите в Азия и Европа прекъснаха печелившата си сесия, след като се появиха опасения за това дали планът за спасяването на финансовата система в САЩ ще предпази световната икономика от навлизане в рецесия.

Най-сериозно засегнати бяха тези на развиващите се пазари. Индексите в Москва, Бомбай и Шанхай регистрираха спад след рекордното си поскъпване. Руският MICEX загуби 4.4% от стойността си до ниво от 1 056.89 пункта, след рекордното си повишение от 29% за два дни през изминалата седмица.

Широкият китайски индекс CSI 300 Index се понижи днес 3.8%, прекъсвайки ръста си от 16%.

Като цяло индексът, следящ представянето на развиващите се пазари в света - MSCI Emerging Markets Index, се понижи с 1.5% до ниво от 842 пункта.

Притесненията на инвеститори и анализатори са свързани с неяснотите относно плана на щатското правителство за подпомагане финансовата система с около 700 млрд. долара, като никой не е наясно как ще стане това.

Акциите на финансовите компании, строителните и минодобивни предприемачи бяха сред понижаващите се. Книжата на третата най-голяма британска банка Barclays Plc, загубиха 3.7% от стойността си, а тези на австралийската Macquarie Group Ltd. загубиха 4.5%.

Индексът, следящ представянето на най-големите компании в Европа - Dow Jones Stoxx 600 Index, загуби 1.8%, като отбеляза спад за втори пореден ден. Така от ралито си от 18 септември, когато се повиши с 8.3%, индексът е загубил половината от ръста си.

От началото на годината той се е понижил с 27%, като печалбите на компаниите от състава му се очаква да се понижат с едва 3.3% през настоящата година, според данни на Bloomberg. В началото на годината очакванията на анализаторите бяха за повишение в печалбите на компанията от средно 11% за тази година.

Понижение днес бележат индексите на всички 18 западноевропейски страни, водени от спада при британския FTSE 100 с 1.9%.