Уолстрийт е на път да запише първия си годишен ръст от две години насам, след като отчете силно повишение след минимумите регистрирани през март, пише Reuters. Разгледани в контекста на представянето през изминалото десетилетие обаче, тези резултати носят на инвеститорите малко поводи за радост.

Индексът S&P 500 губи около 10% през последните 10 години, което означава, че Уолстрийт е на път да запише първото си отрицателно десетилетие въз основа на обща доходност, дори и с реинвестираните дивиденти.

Дори и Голямата депресия през 30-те години на миналия век, която последва срива на фондовия пазар през 1929 г. и е един от най-лошите периоди за инвестициите в акции, се оказва положителна, тъй като дивидентите помагат на инвеститорите да омекотят част от удара.

Основният катализатор за слабата доходност са двата мечи пазара през десетилетието. Първият идва след спукването на технологичния балон през март 2000 г. точно в началото на десетилетието. Болката само се засили от рецесията през 2001 г., която продължи само осем месеца. Щатската икономика и фондовият пазар пострадаха допълнително и от терористичните атаки от 11 септември 2001 г.

Нещата се влошиха още повече след като икономиката навлезе в още по-тежка рецесия през декември 2007 г., едва два месеца след като Dow и S&P 500 бяха затворили на рекордни нива.

С изключение на дивидентите индексът S&P 500 отчита спад от почти 25% през това десетилетие, в сравнение с ръст от над 300% през 90-те години на миналия век.