Инвеститорите в стоки, обвинявани за рекордното поскъпване на петрола, са изтеглели от пазара на фючърси на черното злато 39 млрд. долара за два месеца от пика му през юли до 2 септември, сочат данни на финансовото издание Bloomberg.

Те до голяма степен са съдействали и за поевтиняването на суровината, като продажбите са последвали опасенията им за значително забавяне на ръста на световната икономика.

Фючърсите на суровия петрол отчетоха ръст до рекордно ниво от 147.27 долара за барел на 11 юли, което бе увеличение с 53% за годината. Впоследствие цената му падна с 26%, до 109.71 долара за барел, на 2 септември.

Днес цената на суровия петрол продължи с понижението си - въпреки данните, че страните от ОПЕК са приели намаляване на производствения си лимит с 500 000 барела.

Някои от пазарните наблюдатели коментират, че е възможно огромните по размер продажби да са последвали заплахите на регулаторните органи, че ще разследват огромните покупки на фючърси в началото на годината, които инициираха рекордното поскъпване на петрола.

Опасенията на органите бяха, че големите играчи, като JPMorgan, Goldman Sachs, Barclays и Morgan Stanley, които контролират 70% от търговията с деривати върху стоки, може да са въздействали върху пазара тенденциозно. Представители и на четирите банки отказаха да коментират тези упреци.

Спадът в цената на петрола и останалите суровини инициираха значителни загуби за някои от инвестиционните и хеджфондовете, инвестирали в суровини.