Как попаднах в тази война? Нова биография разкрива ролята на Мъск в Украйна
"Илон Мъск тайно е наредил на инженерите си да изключат сателитната комуникационна мрежа Starlink близо до кримското крайбрежие миналата година, за да попречат на украинска атака срещу руския военноморски флот".
Това твърди Уолтър Айзъксън в откъс от новата биография на ексцентричния милиардер. Тя е на издателство Simon&Schuster и излиза на книжния пазар на 12 септември, съобщава CNN.
Когато украинските подводни дронове, натоварени с експлозиви, се приближили до руския флот, те "загубили връзка и безвредно изплували на брега", пише Айзъксън.
Решението на Мъск, което кара украинските служители да го молят да включи отново сателитите, е продиктувано от страх, че Русия ще отговори на украинската атака срещу Крим с ядрени оръжия.
Опасение, което се засилва от разговорите на Мъск с висши руски служители, твърди Айзъксън.
Страховете на Мъск не се сбъдват.
Медведев: Русия ще използва ядрено оръжие, ако офанзивата на Украйна успее
Но сюжетът разкрива уникалната позиция, в която попада най-богатият човек на планетата в хода на войната в Украйна. Независимо дали иска или не, той се превръща в посредник, който няма как да бъде пренебрегнат от американските власти.
Новата книга на Айзъксън, автор на прочутите биографии на Стив Джобс и Алберт Айнщайн, предоставя свеж поглед върху Мъск и това как екзистенциалният му страх от разпалване на войната го кара да отхвърли украинските искания за системи Starlink, които биха могли да използват за нападение срещу руснаците.
След като Русия наруши комуникационните системи на Украйна точно преди пълномащабното си нахлуване през февруари 2022 г., Мъск се съгласи да предостави на Украйна терминали Starlink, произведени от SpaceX, за милиони долари, които се превърнаха в ключови за военните операции на Украйна, отбелязва CNN.
Дори когато мрежите за мобилни телефони и интернет бяха унищожени, терминалите Starlink позволиха на Украйна да продължи битките си и да остане свързана със света. Но след като Украйна започва да използва терминалите Starlink за офанзивни атаки срещу Русия, Мъск преосмисля това решение.
"Как попаднах в тази война?", пита той Айзъксън.
"Starlink не е предназначен за войни, а да могат хората да гледат Netflix и да се отпуснат, да се включат в интернет за училище и да правят добри мирни неща, а не да нанасят удари с дронове."
Скоро след това Мъск се свързва по телефона със съветника по националната сигурност на президента Джо Байдън, Джейк Съливан, председателя на обединените въоръжени сили генерал Марк Мили и руския посланик в САЩ, за да отговори на тревогите им от Вашингтон до Москва, пише Айзъксън.
Междувременно Михайло Федоров, заместник министър-председател на Украйна, моли Мъск да възстанови връзката за подводните дронове, като му обяснява ситуацията в есемес, според Айзъксън.
"Просто искам ти – човекът, който променя света чрез технологиите, да знаеш това."
Гланият изпълнителен директор на производителя на електромобили Tesla и на частната компания за космически изследвания SpaceX, отговаря, че е впечатлен от дизайна на подводните безпилотни самолети, но че няма да включи отново сателитното покритие за Крим, защото Украйна "отива твърде далеч и си навлича стратегическо поражение", допълва Айзъксън.
Непознатата територия, на която се намират украинските и американските официални лица – да разчитат на благотворителността на непредсказуем милиардер за комуникациите на бойното поле, води и до противопоставяне кой ще плати за терминалите Starlink миналата есен, отбелязва CNN.
Според Мъск SpaceX е похарчила десетки милиони от собствените си средства, за да изпрати сателитното оборудване в Украйна. Компанията заяви на Пентагона, че няма да продължи да плаща повече сметката.
След репортаж на CNN миналия октомври, Мъск промени курса, като написа в Twitter:
"По дяволите... просто ще продължим да финансираме безплатно украинското правителство".
Според Айзъксън, ръководството на SpaceX, е било вбесен от обрата в решението на собственика.
"Пентагонът имаше готов чек за 145 млн. долара, който да ми връчи, буквално", цитира Айзъксън думите на Шотуел, президент на компанията. "Тогава Илон се поддаде на глупостите в Twitter и хейтърите в Пентагона, които започнаха историята", допълва той.
Според Айзъксън обаче, SpaceX е успяла да сключи сделка с правителствата на САЩ и Европа, за да платят за още 100 000 нови сателитни чинии за Украйна в началото на 2023 г.
Значението на Starlink във войната не е намаляло.
Миналата седмица САЩ и техните съюзници обвиниха руските хакери, че са се насочили към комуникациите на украинските командири на бойното поле. Според украинците зловредният код на руснаците е предназначен да прихваща данни, изпращани към сателитите Starlink, допълва CNN.