Как Япония се отказва от пластмасата за еднократна употреба
Япония е един от най-големите производители на пластмасови отпадъци в света. Производството на пластмасови бутилки до 23,2 милиарда годишно, като през 2004 г. е било 14 милиарда. За радост страната на изгряващото слънце може да се похвали с усъвършенствана технология за рециклиране - приблизително 2,6 милиарда бутилки се изгарят или изпращат в депа. И въпреки това не са малко тези, които попадат във водата или почвата.
Повечето жители на Токио изхвърлят разделно боклука си, пише BBC. Но пластмасите за еднократна употреба – продукти, получени предимно от химикали на основата на горива, е трудно да бъдат избегнати.
Столицата на Япония е затрупана от вендинг автомати, продаващи напитки в пластмасови бутилки, готови кутии с храна и торбички с корен от репей, моркови и подсладена соя.
В супермаркетите плодовете в мрежа, опаковани в пластмасови картонени кутии, а след това обвити във фолио, са често срещана гледка. През 2014 г. Япония генерира 32,4 кг пластмасови отпадъци от опаковки на глава от населението. Така тя се нарежда на второ място след САЩ с 40 кг на глава от населението.
По време на пандемията COVID-19 проблемът с отпадъците става още по-голям, тъй като хората пазаруват основно полуфабрикати - замразени пици и месни продукти, за да не губят време в излишно готвене.
За да преустанови лавинообразното натрупване на пластмасовите отпадъци, Токио въвежда приложение, което показва от къде можете да си налеете вода или друга напитка в свое собствено шише. Работещите в обедната почивка използват кутии за храна, които носят от домовете си, а не поръчват от съседните ресторанти. Във все повече магазини напитките се предлагат в стъклени бутилки.
Добрата новина е, че идеята за намаляване на използваната пластмаса става все по-популярна в Япония. Въпреки личните усилия на потребителите, трябва да оказан натиск и върху промишлеността и местните правителства, за да случи истинската промяна.