Опасенията около коронавируса не бяха сред проблемите на много японци, които се наслаждаваха на цъфналите черешови дръвчета през миналия уикенд. „

Хиляди хора седяха под розовите цветове в паркове и по улиците, хапваха от пакетирания си обяд, пиеха бира и си правеха селфита с популярните дръвчета, пише DW.

Контрастът с Европа едва ли може да бъде по-голям. Япония досега има 10 клъстъра на заразата, с близо 1 200 потвърдени случая и 43 жертви на коронавируса към 24 март. В страната се обявяват само няколко десетки нови случая всеки ден.

Тези цифри трябваше да са скочили до небето — в крайна сметка, Япония е много гъсто населена и с една от високите гъстоти на възрастни хора в света. Тя също така е в близък с контакт с намиращата се наблизо Китай, откъдето тръгна болестта: през януари около 925 000 китайци са пътували до Япония, докато други 89 000 са посетили страната през февруари.

Като реакция на пандемията от коронавирус, японското правителство затвори всички училища за две седмици преди пролетната ваканция в края на март и отмени всички публични събития. Магазините и ресторантите обаче остават отворени, а малцина японци решиха да работят от вкъщи.

Ограничаване на разпространението

Ниският брой потвърдени случаи на COVID-19 в Япония отначало породи съмнения, че правителството прикрива истината.

"След трагедията с ядрената централа във Фукушима през 2011 г. правителството първоначално отказа да признае за пораженията по реакторите," казва Барбара Холтус, социолог в Германския институт за Японски изследвания в Токио. "Днес в страната продължава да има голямо недоверие към официалните изявления."

Въпреки че разполага с капацитета да прави по 6 000 диагностични теста дневно, Япония беше направила само около 14 000 теста към 25 март — 20 пъти по-малко от съседна Южна Корея, която беше засегната сериозно от пандемията.

Само пациенти с най-тежките симптоми се тестват, казва вирусологът Масахио Ками. Това означава, че броят на недокументираните случаи е много голям.

Политологът Койчи Накано твърди, че премиерът Шиндзо Абе вероятно е искал да представи Япония като безопасна страна, за да не изгуби лятната Олимпиада, въпреки че МОК, в крайна сметка, отмени игрите.

Експерти от министерството на здравеопазването на Япония многократно отхвърляха подобни критики, казвайки, че по-скоро търсят скокове в случаите на COVID-19, за да ограничават вируса, вместо да провеждат повсеместни тестове.

Когато епидемията избухна в училище на северния остров Хокайдо, властите затвориха всички училища в префектурата и обявиха извънредно положение. Три седмици по-късно разпространението на заразата беше спряно.

96-годишна жена надви коронавируса в Южна КореяЖената беше диагностицирана с COVID-19 на 13 март

"Малкият брой тестове има за цел да гарантира, че ресурсите на здравната система остават налични за сериозните случаи на зараза," казва Себастиан Маслов, германски политолог в Токийския университет.

Маските са част от ежедневието

Начинът на поздравяване в Япония чрез покланяне вместо ръкостискане или целувка по бузата също има роля за забавянето на разпространението на заразата, както и основните хигиенни навици, на които се учат децата от ранна възраст.

"Миенето на ръцете, използването на вода за уста и носенето на маски са част от нашето ежедневие. Нямаме нужда коронавирусът да ни учи на тях," казва пред DW японска майка на две деца.

В резултат на това за обществото беше лесно да приключи в антивирусен режим през февруари, когато болестта започва да се разпространява. Магазините и компаниите сложиха дезинфектанти на входовете си, а носенето на маска се превърна в граждански дълг.

Страната обикновено изразходва 5.5 млрд. маски за лице годишно — 43 на човек. Продажбите на маски скочиха значително с разпространението на вируса. Маските се купуват с ограничения, а хората търпеливо чакат на опашка отварянето на магазините. Други магазини продава плат и филтри за кафе с инструкции как да си направиш сам маска.

Японците изглежда са разбрали, че човек може да бъде заразен, без да показва симптоми, казва Михаел Паумен, германски бизнес мениджър, който живее в страната от много години: "Слагаш си маска, за да защитиш другите, така че самият ти да не разнасяш вируси."

Повсеместното използване на маски изглежда забави разпространението не само на COVID-19, но и на сезонния грип в седемте седмици след избухването на заразата.

Бавно завръщане към нормалния живот

Предвид този успех, миналата седмица Абе се въздържа от обявяването на извънредно положение в страната. От тогава японците бавно се завръщат към своето ежедневие. Училища отварят, като децата стоят на разстояние едно от друго в стаи с добра вентилация. Увеселителните паркове отвориха отново, но хората с треска са приканват да не ги посещават.

Опасявайки се от втора вълна на инфекцията, правителството обяви, че засега само училищата в райони без пациенти с COVID-19 ще могат да отворят в началото на новия учебен срок през април. Забраната за големи публични събития обаче остава.

Чуждестранните посетители обаче остават заплаха според здравните власти в Япония, като южнокорейците и европейците са със забрана да влизат в страната. Чужденците, които живеят в Япония, имат право да се завърнат, но трябва да останат под карантина за 14 дни след пристигането си.

Според неофициална информация, мерките ще останат в сила поне до края на април.