Никога моментът за осъществяване на американската мечта не е бил по-добър. Това заяви в своето първо официално Обръщение за състоянието на съюза (The State of the Union) американският президент Доналд Тръмп.

Цялата реч продължи час и 20 минути, като в нея Тръмп засегна всички аспекти от своя едногодишен престой в Белия дом - от плановете за мащабна инфраструктурна модернизация, през реформите в здравеопазването до проблемите с имиграционната политика.

Крайгълният камък в обръщението, разбира се, беше икономическият растеж, който, според държавния глава, се дължи в най-голяма степен на данъчната реформа. "Данъчните облекчения донесоха допълнителни бонуси на над три милиона американци. Някои от тях получиха по няколко хиляди долара добавка към заплатите си", заяви Тръмп.

Протегната ръка към демократите

От политическа гледна точка1 най-важният жест, който Тръмп направи в своето изказване, беше заявката за общи действия с "противниковия лагер" на демократите, когато става въпрос за националните интереси.

"Протягам ръка за сътрудничество към членовете и на двете партии, демократи и републиканци, за да защитим нашите граждани, независимо от техния произход, раса или професия", заяви Тръмп. Думите му контрастират с последните социологически проучвания, в които американците го определят по-скоро като конфликтна личност.

Демократите обаче не изглеждат склонни да приемат протегнатата президентска ръка. Лидерът на малцинството в Сената Чък Шумър обвини Тръмп, че разделя нацията допълнително и че до този момент не е успял да представи визия, зад която да застанат всички американци.

Според представителите на Демократическата партия, Тръмп продължава да фаворизира интересите на едрия бизнес за сметка на работническата класа.

Още повече, че в речта за Състоянието на съюза, Тръмп не пропусна да вземе отношение и по конфликтните теми, които продължават да са обект на разгорещени политически дебати. Той поиска от Конгреса да даде право на правителството да уволнява по свое усмотрение федералните служители, които "подкопават общественото доверие и разочароват американския народ". Нещо, срещу което демократите и държавните профсъюзи със сигурност ще протестират.

Президентът за пореден път поднови атаките си срещу статута на т. нар. "мечтатели" - нелегалните имигранти, които са пристигнали в САЩ като деца и чиито интереси демократическата партия защитава. "Американците също са мечтатели", каза той, като не пропусна да напомни и за честта на американските войници, заради които "всеки гражданин се изправя с гордост под звуците на националния химн".

Това беше директна препратка към практиката някои спортисти от Националната футболна лига да отказват да стоят изправени на химна в знак на протест срещу самия Тръмп.

Не на последно място, американският държавен глава за пореден път влезе в противоречие със своя предшественик Барак Обама, като заяви, че няма да затваря лагера в Гуантанамо Бей. Тръмп беше категоричен, че затворът ще продължи да "приютява" терористи при строг режим.

Модернизация на инфраструктурата

В Обръщението за състоянието на съюза Тръмп директно поиска от Конгреса трилион и половина щатски долара за модернизация на пътища и други инфраструктурни обекти, както и намаляване на регулациите в строителния сектор, което да ускори изграждането на ключовите проекти.

Федералният бюджет ще се използва като лост за подпомагане на различни иницативи на щатско ниво, в общините, както и в частния сектор.

"Америка е нация на строителите. Ние построихме Емпайър Стейт билдинг за по-малко от година, а сега най-обикновени пътища се строят по 10 години. Това е срамно", заяви американският президент.

Според критиците на Тръмп, обаче инфраструктурният план не съдържа достатъчно директни държавни инвестиции, а ако регулациите действително бъдат намалени, ще изчезнат ключови инструменти за защита на околната среда.

За по-евтино здравеопазване

Интересен акцент от изказването на Тръмп беше инициативата за намаляване на разходите в здравеопазването. Той обяви за свой приоритет намаляването на цените на предписваните лекарства, тъй като, по думите му, те са "много по-скъпи, отколкото в други държави".

Броени часове преди неговото изявление Amazon, Berkshire Hathaway и J.P. Morgan Chase обявиха свой план за свиване на разходите в здравеопазването. Той предвижда създаването на публична компания с нестопанска цел, която да намали цената на здравните услуги за техните служители.

На практика трите компании ще се опитат да изземат ролята на застрахователните компании при покриването на разходите за здравеопазване.

По данни на неправителствената организация Kaiser Family Foundation, здравните разходи на САЩ са набъбнали драстично през последния половин век. През 1960 г. болничните бюджети са били в размер на 9 милиарда долара, докато през 2016 г. сумата възлиза на над един трилион.

Предписваните лекарства преди 56 години са били на стойност 2.7 милиарда долара, в сравнение с отчетените през 2016 г. 329 милиарда. Общите разходи за здравеопазване в САЩ достигат 3.3 трилиона долара, което прави по 10 348 долара годишно на човек.

Реформите в имиграционната политика

По отношение на "мечтателите", администрацията на Тръмп предлага механизъм за узаконяване на гражданството на над 1.8 милиона души, които са пристигнали в САЩ като деца. За сметка на това Белия дом иска ограничаване на семейните визи - нещо, което президентът нарича "верижна имиграция".

Тръмп настоява и за създаването на специален фонд от 25 милиарда долара за инвестиции в различни проекти от сферата на сигурността, в това число и в изграждането на защитната стена по границата с Мексико.

По този въпрос президентът засега не среща подкрепа от страна на демократите. Въпреки че администрацията представя имиграционния си план като "крачка към помирението", в средите на демокатическата партия се готвят за битка.

"Фактът, че Тръмп дава възможност на "мечтателите" да останат в страната, не означава, че това трябва да става за сметка на други хора и да бъдат разрушавани цели семейства", заяви конгресменът от Мериленд Стени Хойър. По думите му това би било в разрез с основните американски ценности.

В дебрите на външната политика

Външнополитическите инициативи на Белия дом се изправят пред подобни предизвикателства. Тръмп се опита да изтрие партийните разногласия, обединявайки ги под шапката на патриотизма и саможертвата на американските военнослужещи, но неговите противници в Конгреса остават скептични по отношение на изострената реторика спрямо Северна Корея и намеренията на президента да развали ядреното споразумение с Иран.

На речта присъстваха лично родителите на Ото Уормбиър - студентът, който почина малко сред завръщането си от Северна Корея, където прекара повече от година в затвора.

"Опитите на Пхенян да се сдобие с ядрено оръжие много скоро ще се превърнат в директна заплаха за нашата страна. Ние трябва да прилагаме политика на максимален натиск, за да предотвратим подобна възможност", заяви Тръмп.

Обръщението за състоянието на съюза е ежегодно задължение на американския президент, който представя своята визия на общо заседание на двете камари на парламента - Сената и Конгреса. Практиката е взета директно от английската парламентарна традиция, по примера на годишното тронно слово на британския монарх.

Разликата е, че американският президент сам подготвя речта си, докато на Острова изявлението се подготвя от министър-председателя. Първоначално изявлението е било известно като Годишното президентско обръщение към Конгреса, а надсловът "За състоянието на съюза" се появява през 1934 г., когато Франклин Рузвелт за първи път използва тази фраза. Първите двама президенти на САЩ - Джордж Вашингтон и Джон Адамс, са представяли своята визия за управлението лично пред представителите на Конгреса и Сената. Тази традиция е прекратена при Томас Джеферсън, който сметнал, че е "твърде монархическа" и предпочел да изпраща писмен доклад до сенаторите и конгресмените.

Едва през 1913 г. Удроу Уилсън подновява личното обръщение към двете законодателни камари, макар че и след това е имало случаи, в които докладът е бил представян само в писмен вид. Последният е от 1981 г. по време на мандата на Джими Картър, малко след загубата на изборите от Роналд Рейгън.