Каталония поиска независимост
Каталонският лидер Карлес Пучдемон заяви, че испанската област е спечелила правото да създаде собствена държава след спорен референдум, който беше помрачен от насилие, съобщава ВВС.
Той допълни, че вратата за едностранно обявяване на независимост е отворена. По-късно каталонските власти съобщиха, че 90% от гласувалите са подкрепили независимостта на референдума в неделя. Правото си на глас са упражнили 42.3% от жителите на областта.
Испанският Конституционен съд обяви гласуването за незаконно и стотици хора бяха ранени, след като полицията използва сила, в опит да блокира референдума. Служители на силите на реда иззеха бюлетини и урни от секциите за гласуване.
„С този ден на надежда и страдание гражданите на Каталония спечелиха правото на независима държава под формата на република“, каза Пучдемон в телевизионно обръщение в присъствието на други високопоставени лидери на областта.
„В идните дни моето правителство ще изпрати резултатите от днешния вот до каталонския парламент, който пази суверенитета на нашия народ, така че да може да действа в съответствие със закона на референдума“, каза още Пучдемон.
Над 40 профсъюза и каталонски асоциации призоваха за стачка в областта във вторник заради „тежките нарушения на правата и свободите“.
Според Пучдемон „ситуацията на неотстъпчивост и репресия, на пълно нежелание за признаване на реалността, на враждебност пред демократичните искания на гражданите на нашата страна, която се създаде в Каталония, вече не е вътрешен въпрос, а въпрос от европейски интерес“.
Той допълни, цитиран от каталонския вестник La Vanguardia, че Европа вече не може да отвръща поглед, защото поведението на Испания противоречи на основните й ценности.
По-рано вчера, след края на гласуването, испанският премиер Мариано Рахой заяви, че каталонците са били подмамени да участват в незаконно гласуване и го нарече „подигравка“ с демокрацията.
„В този час мога да ви кажа с най-силните думи това, което вече знаете и което видяхме през този ден. Нямаше референдум за самоопределение в Каталония“, каза Рахой.
Големи тълпи от привърженици на независимостта се събраха в центъра на главния град на областта Барселона в неделя вечер, като развяваха знамена и пееха каталонския химн. Противници на независимостта също се събраха в Барселона и в други испански градове.
Референдум, белязан от насилие
Каталонските власти съобщиха, че над 800 души са били ранени при сблъсъци в региона. В този брой са включени и хора с леки оплаквания, като пристъпи на безпокойство. Испанското вътрешно министерство информира, че 12 полицаи са пострадали, а трима души са били арестувани. То допълни, че 92 секции за гласуване са били затворени.
В Жирона силите за борба с безредиците нахлуха в избирателната секция, където се очакваше да гласува Пучдемон, и изтласкаха хората вътре. Пучдемон обаче гласува в друга секция. На телевизионни кадри се виждаше как полицаи използват палки, за да бият група пожарникари, които защитаваха тълпи от хора в Жирона.
Голям брой служители на Националната полиция и Гуардия сивил – военните сили, натоварени с полицейски отговорности, бяха изпратени в Каталония, за да предотвратят гласуването.
Каталонската полиция беше поставена под контрола на Мадрид, но според разкази на очевидци, не проявила склонност да използва сила срещу протестиращите.
Кметът на Барселона Ада Колау осъди действията на полицията срещу беззащитното население на областта, но испанският вицепремиер Сорая Саенс де Сантамария заяви, че полицията е действала с професионализъм и по пропорционален начин.
В колко секции се проведе гласуване?
Каталонските власти съобщиха, че 319 от 2300 секции в региона са били затворени от полицията, докато испанското правителство съобщи за 92 затворени секции. От петък хиляди хора окупираха училища и други сгради, определени за гласуване, с цел да останат отворени.
Каталония, която е богата област със 7.5 милиона души население в Североизточна Испания, има собствен език и култура. Тя също така има висока степен на автономия, но не е призната като отделна държава, според испанската конституция.
Какво ще се случи оттук нататък?
Сложните отношения на Испания с Каталония поемат в неизвестна посока. Днес правителството в Мадрид ще проведе разговори с испанските партии относно отговора на най-голямата политическа криза в страната в последните десетилетия.