На срещата на върха на НАТО днес (12 юли) се очаква членовете на Г-7 да ратифицират широкообхватен пакт за сигурност с Украйна, анонсира информацията BBC.

Лидерите ще подпишат документа в рамките на втория ден от форума по въпросите на отбраната във Вилнюс.

Споразумението за сигурност ще включва отбранително оборудване, обучение и обмен на разузнавателни данни.

Министър-председателят на Обединеното кралство Риши Сунак коментира, че то ще изпрати "силен сигнал" на руския президент Владимир Путин.

Групата на седемте силни не посочи категорични срокове, в които Киев да се присъедини към алианса, с което предизвика гнева на президента Володимир Зеленски, отбелязва медията.

Преди срещата си с президента Зеленски днес, Сунак заяви, че съюзниците засилват "официалните си мерки за защита на Украйна в дългосрочен план". "Не можем да допуснем повторение на случилото се в Украйна и тази декларация потвърждава ангажимента ни да гарантираме, че тя никога повече няма да бъде оставена уязвима за бруталността, която Русия й причини", каза премиерът на Великобритания.

Британски представители заявиха, че Обединеното кралство е изиграло водеща роля в споразумението, включващо партньорите от Г-7 Канада, Франция, Германия, Италия, Япония и САЩ, допълва BBC.

Байдън може да спре войната в Украйна за 5 минути, според ЗеленскиПрезидентът на Украйна се обърна към американците, скептично настроени към продължаването на помощта за страната му

По-рано президентът на САЩ Джо Байдън предложи модел за Украйна, подобен на споразумението на неговата страна с Израел.

По силата на това споразумение Вашингтон се ангажира да предоставя военна помощ в размер на 3,8 млрд. долара годишно в продължение на десетилетие.

Но за разлика от членството в НАТО, то не включва клауза за оказване на помощ на целевата държава по време на нападение.

Анонсът за подписване на дългосрочен пакет от мерки за подкрепа от Г-7 идва, след като НАТО заяви, че Украйна може да се присъедини към военния съюз "когато съюзниците се съгласят и бъдат изпълнени условията" – забавяне, което Зеленски определи като "абсурдно".

Зеленски нарече „абсурдна“ липсата на график за членство на Украйна в НАТОВъзмущението на украинския президент озадачи някои дипломати на срещата на върха във Вилнюс

Киев приема, че не може да се присъедини към НАТО, докато е във война с Русия, но иска да се присъедини възможно най-скоро след края на бойните действия.

Във вторник, обръщайки се към тълпата в литовската столица, Зеленски заяви: "Украйна ще направи алианса по-силен.

Той представи бойно знаме от разрушения град Бахмут – мястото на най-дългата и вероятно най-кървавата битка в руската инвазия в Украйна.

Преди това Зеленски написа в Twitter, че "несигурността е слабост" и заяви, че липсата на договорени срокове означава, че евентуалното членство на страната му може да се превърне в разменна монета.

Те заявиха, че са признали, че украинската армия е все по-"оперативно съвместима" и "политически интегрирана" със силите на НАТО и обещаха да продължат да подкрепят реформите в украинската демокрация и сектор "Сигурност".

Дипломатите изтъкнаха и създаването на нов Съвет НАТО-Украйна, който ще заседава за първи път в сряда и ще даде на Киев правото да свиква заседания на целия алианс.

Някои държави членки се опасяват, че почти автоматичното членство на Украйна може да даде на Русия стимул както за ескалация, така и за удължаване на войната.

В миналото обещанията за сигурност на Запада не успяха да възпрат две руски инвазии. Съюзниците от НАТО се надяват, че третият кръг ще бъде достатъчно твърд и ясен, за да убеди Кремъл, че по-нататъшната агресия би струвала твърде скъпо.

Зеленски: Помощта на САЩ за Украйна е инвестиция в глобалната сигурностЗеленски каза пред американските законодатели, че се надява те да продължат да подкрепят страната му

На срещата на върха вчера бяха обявени и редица военни пакети помощ за Украйна.

Коалиция от 11 държави ще започне да обучава украински пилоти да управляват произведени в САЩ изтребители F-16 в център, който ще бъде създаден в Румъния през август, съобщиха официални лица.

През май САЩ дадоха зелена светлина на западните си съюзници да доставят на Украйна модерни изтребители, включително отдавна търсените F-16 – значително подобрение на самолетите от съветската ера, които се използват в момента.

Украйна многократно е лобирала пред западните си съюзници за предоставяне на изтребители, които да подпомогнат неотдавна започналата контраофанзива, целяща да си върне завзетите от Русия територии.

При драконовски мерки: Какво ще обсъждат лидерите на НАТО във ВилнюсСред темите са разногласията за членството на Украйна и присъединяването на Швеция

Експертите обаче твърдят, че обучението на украинските пилоти за пилотиране и управление на западни самолети ще отнеме известно време.

В допълнение към пакта за сигурност на Г-7 Обединеното кралство обяви плановете си да достави на Украйна повече от 70 бойни и логистични машини, които да подпомогнат нейната контраофанзива, допълва BBC.