Огромната победа на бившия президент на САЩ Доналд Тръмп на изборите във вторник предизвика вълна от поздравителни послания от водещи световни политици - включително и от такива, които преди това са отправяли остри критики към републиканеца.

Поне един бивш лидер вече е изчистил социалните си мрежи от критични забележки към новоизбрания президент. Посланикът на Австралия в САЩ и бивш премиер Кевин Ръд, е изтрил туит от 2020 г., в който нарича Тръмп „най-деструктивния президент в историята“.

Постът е премахнат „от уважение към длъжността на президента на Съединените щати“, поясни Ръд в изявление.

Като се има предвид, че Тръмп обеща да използва втория си мандат, за да разчисти стари сметки и да преследва враговете си, списък на Politico изброява някои от политиците, които може би имат причина да се притесняват от предстоящото му завръщане в Белия дом.

Дейвид Лами

„Тръмп е не само женомразец, симпатизиращ на неонацистите социопат“, пише британският външен министър Дейвид Лами през 2018 г., когато беше депутат, в статия за списание Time. „Той е и дълбока заплаха за международния ред, който толкова дълго време беше в основата на западния прогрес.“

Лами също така нарича Тръмп „тиранин с перука“ в разтърсващата си статия. А година по-рано той пише в социалните мрежи, че републиканецът е „расист, симпатизант на ККК и нацистите“.

Тази седмица лидерът на торите Кеми Бейдънок призова министър-председателя Киър Стармър да се извини за коментарите на Лами след преизбирането на Тръмп - призив, който Стармър отхвърли.

В сряда Лами избра определено по-примирителен тон, като поздрави Тръмп за победата и похвали „специалните отношения“ между Великобритания и САЩ.

„Очакваме с нетърпение да работим с вас и Джей Ди Ванс през следващите години“, добави той.

Урсула фон дер Лайен

Председателят на Европейската комисия Фон дер Лайен заяви през 2021 г. ,че е „ужасена“ и „дълбоко обезпокоена“ от забележките на Тръмп, който през януари 2017 г. нарече НАТО „остаряла“.

Тя скочи срещу републиканеца на церемония по награждаване на бившия министър на отбраната на САЩ Джеймс Матис, който служи при Тръмп от 2017 г. до края на 2018 г., когато подаде оставка в знак на протест срещу решението на републиканеца да изтегли американските войски от Сирия. В същата реч Урсула фон дер Лайен разкритикува Тръмп заради заплахата му да разположи американски войски за потушаване на протести през лятото на 2020 г. след убийството на Джордж Флойд от полицай.

Като похвали Матис за това, че се е изказал срещу Тръмп, ръководителят на Комисията заяви: „Той се изправи недвусмислено, за да осъди действията, които според него водят до разделение и противоречат на американските ценности“.

В сряда Фон дер Лайен публикува изявление в социалните мрежи, в което „горещо“ поздравява Тръмп и подчертава „истинското партньорство между нашите народи, обединяващо 800 милиона граждани“.

Доналд Туск

Полският премиер Доналд Туск неведнъж е атакувал Тръмп през годините, като рядко е пестил думите си.

„Гледайки последните решения на Тръмп, някой би могъл дори да си помисли: С такива приятели, кому са нужни врагове?“ заяви Туск през 2018 г., когато беше председател на Европейския съвет, в отговор на оттеглянето на САЩ от ядреното споразумение с Иран.

През 2019 г. той отправи друг удар по Тръмп, след като американският президент произнесе реч, в която одобри национализма и патриотизма.

„Не съм съгласен с това мнение“, коментира Туск. „То е фалшиво и опасно, дори и да има много последователи и мощни разпространители“.

Той също така се подигра на Тръмп заради опита му да омаловажи опасностите от пандемията и организира срещи и комисии в НАТО, след като лидерът на републиканците насърчи руския президент Владимир Путин да нападне всеки член на военния съюз, който не изпълни целите си за разходите.

Бившият полски министър на отбраната Мариуш Блашчак от конкурентната партия „Право и справедливост“ стигна дотам, че призова Туск да подаде оставка, за да се запазят добрите връзки между Варшава и Вашингтон.

Променяйки тона в сряда, Туск поздрави Тръмп с думите, че „очаква с нетърпение нашето сътрудничество за доброто на американския и полския народ“.

Еманюел Макрон

Отношенията на френския президент Еманюел Макрон с Тръмп по време на първия му мандат често бяха нажежени.

През 2018 г. Макрон използва речта си в ООН, за да осъди „национализъм, който наблюдаваме днес и който заклеймява суверенитета като начин да се нападат другите“, в тънко прикрита алюзия за Тръмп. Той също така заклейми „двустранните споразумения“ и „новите протекционизми“ в уловка на търговските политики на републиканеца.

Година по-късно Тръмп нарече Макрон „много гаден“ и „обида за президент“, след като френският лидер определи НАТО за „безмозъчна организация“.

На този фон може би е изненадващо, че Макрон беше сред първите лидери, които побързаха да поздравят Тръмп в сряда, като френският президент написа в социалните мрежи, че е „готов да работи заедно“ с него, както са правили по време на първия му мандат.

Джон Суини

Миналата седмица първият министър на Шотландия подкрепи Камала Харис, като се пошегува, че не застава зад Тръмп, защото републиканецът е „против независимостта на Шотландия“. Коментарите му предизвикаха изявление от екипа на Тръмп, в което пише, че забележките на Суини са „обида за огромните инвестиции в Шотландия, направени от семейство Тръмп“.

В сряда Суини се обърна настроението с пост в Х, който гласи: „Поздравявам новоизбрания президент Тръмп. Шотландия и САЩ имат много общи социални, културни и икономически връзки. В тези отношения ние ще стоим твърдо в подкрепа на нашите ценности на справедливост, демокрация и равенство - идеали, върху които е изградена Америка“.