Икономистите са единодушни, че победа на Тръмп на изборите в САЩ вероятно ще отслаби еврото спрямо долара. Единната валута вече се понижи с повече от 2% в месеца преди вота, тъй като шансовете за победа на републиканеца се увеличиха.

Някои анализатори предполагат, че ако републиканците си осигурят пълен контрол над Конгреса, т.нар. „червен удар“, еврото може дори да падне до паритет или надолу спрямо американската валута.

Историческият прецедент от президентството на Тръмп в периода 2016-2020 г. обаче сочи, че се е случило обратното, поне през първата година от мандата му.

Euronews анализира какво могат да очакват инвеститорите този път.

Защо победата на Тръмп може да окаже натиск върху еврото

Един от основните механизми, които ще тласнат еврото надолу, ще бъдат предложените от Тръмп мита върху чуждестранни стоки. Той посочи, че може да наложи 60% мито върху китайския внос и 10% върху стоки от други държави.

Икономисти предупредиха, че подобни тарифи вероятно ще увеличат инфлацията в САЩ, тъй като по-високата цена на вносните стоки ще накара много компании да прехвърлят тези разходи върху потребителите. Ефектът може да се задълбочи допълнително, ако американските производители, защитени от чуждестранната конкуренция, повишат собствените си цени.

По-високата инфлация в САЩ може да предизвика по-ястребски отговор от страна на Федералния резерв. Централната банка, която е задължена да ограничава инфлацията, може да бъде принудена да повиши лихвените проценти, за да противодейства на ценовия натиск, произтичащ от митата.

Същевременно Европа, чийто износ ще пострада от протекционистичната позиция на САЩ, може да изпита забавяне на икономическия растеж, което да накара Европейската централна банка (ЕЦБ) да обмисли по-хлабава парична политика в подкрепа на икономиката си.

Ако Федералният резерв повиши лихвените проценти, а ЕЦБ ги облекчи, разликата може да доведе до рязко повишаване на курса на долара спрямо еврото, тъй като инвеститорите ще се насочат към по-високодоходни американски активи. Това разминаване в паричната политика често е ключов фактор за промени в обменните курсове и при този сценарий то може да доближи еврото до паритета с долара.

В допълнение към митата една нова администрация на Тръмп би могла да провежда по-строги имиграционни политики. Намалената имиграция вероятно ще ограничи наличието на работна ръка в САЩ, оказвайки натиск за повишаване на заплатите, тъй като компаниите ще се конкурират по-ожесточено за работници.

По-високите заплати от своя страна биха могли да допринесат за инфлацията, засилвайки необходимостта от по-строга парична политика на Федералния резерв. Този сценарий би могъл да добави още един слой подкрепа за долара, като същевременно допълнително влоши положението на еврото.

Прогнози на анализаторите за обменния курс евро/долар при победа на Тръмп

Лука Сантос, валутен анализатор в ACY Securities, отбелязва:

„Потенциална победа на Тръмп може да доведе до промени в политиката, насочени към стимулиране на икономическия растеж в САЩ чрез вътрешни разходи и по-протекционистка търговска позиция. Подобен сценарий често води до засилване на долара, тъй като инвеститорите залагат на благоприятен икономически климат за американските активи.“

Жоржета Бьоле, старши стратег по валутните курсове и благородните метали в ABN Amro, пък изтъква влиянието на търговската политика на Тръмп върху представянето на долара, като отбелязва, че „след силните данни от САЩ пазарите са предвидили по-малко намаления на лихвите за Фед през тази година, но повече за ЕЦБ“.

Според нея продължаващите промени в социологическите проучвания преди изборите са засилили волатилността на долара, като шансовете на Тръмп са повлияли на краткосрочните пазарни движения.

Стратезите на BBVA Алехандро Куадрадо и Роберто Кобо прогнозират, че при победа на Тръмп, особено при пълен републикански контрол над Конгреса, еврото може да падне под 1,08 долара. От друга страна, те предвиждат по-слаб долар, ако Камала Харис спечели изборите.

Goldman Sachs публикува една от най-мечите прогнози за еврото. Анализаторът Майкъл Кейхил прогнозира, че „различаващите се последици от паричната политика на САЩ и Европа могат да отслабят еврото с около 3%“.

Ако обаче Тръмп въведе широкообхватни мита и вътрешни данъчни съкращения, Кейхил предполага, че еврото може да поевтинее още повече и потенциално да спадне с 10%. Това ще доведе до спад на европейската валута под паритета с долара.

Президентството на Тръмп в периода 2016-2020 г. не доведе до спад на еврото

Поглеждайки назад, победата на Тръмп през 2016 г. първоначално засили долара, като еврото се понижи от 1,10 долара през октомври до 1,0340 долара в началото на 2017 г. Но, както пише наскоро Щефан Герлах, главен икономист на EFG Bank AG, изборите в САЩ предизвикаха значително повишаване на лихвените проценти, тъй като пазарите очакваха, че икономическите политики на Тръмп ще стимулират растежа и инфлацията. Вследствие на това разликата в доходността на американските и германските облигации се увеличи, оказвайки натиск за понижаване на еврото в месеците след победата на Тръмп.

От януари до септември 2017 г. обаче процесът действаше в обратна посока, тъй като лихвеният диференциал в полза на САЩ се сви до 1,85%, а доларът поевтиня до 1,19 за евро.

Два фактора играят ключова роля за това: доларът обърна курса си, тъй като икономическата програма на Тръмп се забави, а растежът в еврозоната се подобри. Политическата стабилност в Европа след победите на проевропейските избори във Франция и Нидерландия също е ключов стимул за европейската валута.

От февруари 2018 г. до март 2020 г. тя спада от 1,25 долара до 1,06 долара, тъй като инфлацията в еврозоната постоянно остава под целевото равнище от 2%, а Федералният резерв повишава лихвените проценти.

След пандемията обаче еврото се възстанови, тъй като Федералният резерв възприе изключително разхлабена парична политика, и се покачи до 1,18 долара до ноември 2020 г., когато Джо Байдън спечели изборите в САЩ.

Като цяло от ноември 2016 г. до ноември 2020 г. - президентския мандат на Тръмп - еврото поскъпна спрямо долара от 1,10 до 1,18 за долар.

Какво би могло да бъде различно този път?

Макар че плъзгането на еврото към паритета далеч не е гарантирано, няколко фактора при управлението на Тръмп биха могли да повишат риска, особено за инвеститорите, които внимателно следят обменния курс евро-долар.

Съчетание от подновен протекционизъм в САЩ, нарастваща инфлация и различни политики на централните банки биха могли да изиграят ключова роля. Тъй като инфлацията вече е основен проблем в САЩ, всеки допълнителен натиск от страна на митата или по-строгите имиграционни политики може да предизвика бърз отговор от страна на Федералния резерв, вероятно под формата на по-строга парична политика.

ЕЦБ обаче е изправена пред по-различни икономически перспективи, тъй като растежът на Европа остава по-уязвим от външни шокове. Ако американските мита се отразят непропорционално върху европейския износ, ЕЦБ би могла да отговори с по-нататъшно облекчаване, което би увеличило лихвения диференциал и би засилило натиска за понижаване на еврото.