Харис и Тръмп привличат вниманието на пазара, но Джером Пауъл може да открадне светлината на прожекторите
Има вероятност несигурен резултат от изборите да отвори вратата за по-агресивно намаление на лихвените проценти
Инвеститорите са разтревожени, че ще бъдат нужни дни или дори седмици, за да станат известни резултатите от надпреварата за президент и Конгрес в САЩ тази седмица.
Вотът във вторник обаче не е единственото голямо пазарно събитие в календара на Уолстрийт. Напълно възможно е председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл да открадне шоуто, когато се качи на подиума в четвъртък, за да даде пресконференция след срещата на централната банка на САЩ за паричната политика.
Трейдърите смятат, че Фед ще намали лихвените проценти с още 25 базисни пункта, според данни от на CME Group.
Малцина очакват Пауъл да формулира някакви забележителни промени в плановете на централната банка за коригиране на паричната политика. Не се очаква Фед да публикува нови икономически прогнози до декември, когато е последната му среща за годината.
Федералният резерв обаче може да изпрати успокоително послание към инвеститорите: въпреки скорошното покачване на доходността на държавните облигации, все още се очаква лихвените проценти да продължат да вървят надолу, макар и да не е съвсем ясно с какво темпо. Пауъл каза, че Фед се надява да върне лихвения си процент до неутрален с времето.
Забавяне в изборните резултати може дори да работи в полза на Фед, като потенциално му позволи да намали разходите по заемите още по-агресивно, като същевременно избегне обвиненията в политизиране, коментира пред MarketWatch Джейсън Браун, президент на Alexis Investment Partners.
При равни други условия, по-ниските лихвени проценти трябва да помогнат за повишаване на цените на акциите и облигациите.
Изборната несигурност може да доведе до по-големи съкращения на лихвите
Браун не е сам в очакването, че евентуалните хаотични последици от изборите тази седмица могат да отворят вратата за по-агресивни намаления на лихвите.
Филип Марей, стратег в Rabobank, предупреждава в доклад, споделен с MarketWatch в петък, че има „скромен риск“ пазарните вълнения, предизвикани от изборите, да накарат Фед да направи по-голямо намаление – с 50 базисни пункта - или в четвъртък, или в спешна среща, свикана в недалечното бъдеще.
Има и по-умерени прогнози. Джефри Розенкранц, мениджър на активи в Shelton Tactical Credit Fund, смята, че докладът за работните места от петък за октомври е опровергал опасенията, че Фед може да е действал преждевременно, като е намалил лихвите толкова агресивно през септември.
Въпреки това той не е 100% убеден, че са гарантирани още две намаления от 25 базисни пункта преди края на годината.
Контролът във Вашингтон може да повлияе на мисленето на Фед
Независимо кой ще излезе победител във Вашингтон във вторник, Фед вероятно ще продължи да намалява лихвите.
Но резултатът от изборите може да повлияе и на това колко бързо централната банка ще реши да намалява разходите по заеми занапред, според Ед Милс, управляващ директор и политически анализатор във Вашингтон в Raymond James.
Разделеното правителство би било най-простият резултат, позволяващ на централната банка да продължи да намалява лихвените проценти с темпото, с което би го направила иначе.
Ситуацията ще започне да се усложнява, ако която и да е от страните завърши с единен контрол и върху Белия дом, и върху Конгреса.
При малко вероятния сценарий, при който демократите си осигурят контрол над Белия дом, Камарата на представителите и Сената, Фед ще трябва да предвиди икономическото въздействие на политики като повишаване на корпоративния данък.
Президентство на Тръмп също може да стимулира Фед да действа по-бавно, дори ако републиканците не могат да осигурят единен контрол над Конгреса, предвид това, което той предлага относно търговията, имиграцията и дефицитите, казва за MarketWatch.
Инвеститорите в акции изглежда са на ръба преди изборите. S&P 500 падна за втора поредна седмица в петък, въпреки че завърши по-високо за деня.
Nasdaq Composite се повиши със 144,77 пункта, или 0,8%, в петък, но регистрира загуба от 1,5% на седмична база.
Индексът на волатилността, известен като VIX или „измерителят на страха“ на Уолстрийт, възлизаше на 21,88 спрямо дългосрочната си средна стойност около 20. Подобен показател за пазара на облигации, известен като индекса ICE BofA Move, също достигна нов връх за 2024 г. от 132.