След бунта на "Вагнер": Съседите искат НАТО да подсили източния фланг
Последиците от краткотрайния въоръжен бунт на групата "Вагнер" тревожат балтийските държави, пише CNBC.
Уикендът на хаоса представлява това, което мнозина смятат за най-голямото предизвикателство за властта на руския президент Владимир Путин след повече от две десетилетия на власт.
Евгений Пригожин, известният шеф на частната наемническа група "Вагнер", започна явен бунт в събота, като изпрати брониран конвой към руската столица.
24-часовият бунт обаче беше внезапно прекратен със споразумение, сключено с посредничеството на президента на Беларус Александър Лукашенко. Пригожин се съгласи да деескалира ситуацията и нареди на настъпващите към Москва бойци да се върнат в базите си.
Вагнер се готви да предаде тежкото си въоръжение, твърдят руските военниМосква оттегля обвиненията срещу бунтовниците. Лидерът на Беларус каза, че в ситуацията „няма герои“
След разговор с колегите си от Латвия и Естония, литовският външен министър Габриелиус Ландсбергис заяви, че скоростта на бунта на "Вагнер" подчертава стратегическото значение на укрепването на източния фланг на НАТО.
"Мисля, че освен че показаха реалността на политическата нестабилност в Русия, те показаха и допълнителен фактор - колко бързо могат да се мобилизират отрядите и да се придвижват на руска територия", каза Ландсбергис на пресконференция в Париж във вторник.
"Границите на нашите страни са на няколко стотици километри от активността, което означава, че ще им отнеме 8 до 10 часа да се появят внезапно някъде в Беларус, някъде близо до Литва, някъде близо до естонската граница и това ви дава представа как гледаме на тази ситуация.", обясни той.
Ландсбергис предупреди, че политическата криза в Русия "създава по-нестабилна и по-непредсказуема среда" в Балтийския регион. "Затова нашето искане винаги е било да се отнасяме много сериозно към отбраната".
Още в началото на седмицата Германия предложи да изпрати около 4000 военнослужещи в Литва на постоянна основа, за да подсили източния фланг на НАТО - съобщение, което беше приветствано от законодателите във Вилнюс.
В навечерието на срещата на върха на НАТО, която ще се проведе в литовската столица на 11-12 юли, Ландсбергис заяви, че предложението на Германия за постоянно разполагане на войски в страната не означава, че другите области трябва да се приемат с лека ръка.
Заставайки редом с френския външен министър Катрин Колона, Ландсбергис заяви, че френското правителство може да бъде "безценен партньор" в укрепването на способностите за противовъздушна отбрана на балтийските страни.
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг, който се срещна с литовски и германски военнослужещи, трениращи заедно в Пабраде, Литва, отново заяви, че военният съюз е готов да "защитава всеки сантиметър от съюзническата територия".
Пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна през февруари миналата година вече подхрани опасенията за регионалната сигурност на Балтийския регион. Това е така, защото, въпреки че са страни членки на НАТО и на ЕС, географското положение на Естония, Латвия и Литва ги прави уязвими.
Подобно на Украйна, те имат обща граница с Русия. Забележително е, че Латвия и Литва имат обща южна граница с Беларус - съюзник на Русия във войната на Кремъл с Украйна, отбелязва още CNBC.
Междувременно беше съобщено, че в Беларус от Русия е кацнал самолет, свързан с Пригожин, без обаче да бъде потвърдено дали шефът на наемниците е бил на борда.
Марио Бикарски и Федерика Реча, анализатори за Русия и Украйна в Economist Intelligence Unit, заявиха пред CNBC, че ролята на Пригожин в Беларус едва ли ще представлява пряка заплаха за членовете на НАТО.
"Въпреки това, като се има предвид използването на техники за хибридна война от Пригожин и "Вагнер" в миналото, включително намеса в президентските избори в САЩ, не може да се изключи координиране на подривни и саботажни дейности от Беларус", казаха те.
Министърът на външните работи на Латвия Едгарс Ринкевич описа бунта на "Вагнер" като пример за "едно зло, което се бори с друго зло". "Имаме нужда от време, за да преценим как ще се отрази на вътрешната ситуация в Русия, но и как ще се отрази на регионалната сигурност", заяви Ринкевич.
Министърът допълни, че латвийското правителство е изслушало "много внимателно" предизвикателното обръщение на Путин в понеделник - първото изказване на руския президент след опита за бунт на групата "Вагнер".
Предположението на Путин, че изтребителите на "Вагнер" могат да се преместят безопасно в Беларус, е друг въпрос на регионалната сигурност, който трябва да бъде взет насериозно, смята Ринкевич.
Зеленски: Налице са всички основания Украйна да получи покана за НАТОЗеленски отбеляза, че представители на украинските власти работят, за да гарантират, че решенията на срещата на върха ще бъдат наистина значими
В отделно изявление за CNBC говорител на латвийското външно министерство заяви, че правителството следи отблизо вътрешните събития в Русия.
"Неотдавнашната нестабилност е вътрешен въпрос на Русия и е резултат от политиката и решенията на Путин и неговия управляващ елит. Тя обаче прави Русия все по-непредсказуема и Латвия като съседна държава трябва да остане бдителна", заяви говорителят.
Потвърждаването на присъствието на "Вагнер" в Беларус ще представлява допълнителен аргумент за "значително засилване" на санкциите срещу режима на Лукашенко и за укрепване на сигурността на държавите - членки на ЕС и НАТО, граничещи с Беларус и Русия.
"Последните дни и седмица бяха наистина интересни", заяви естонският външен министър Маргус Цахкна. "За това е отговорен Путин, защото той започна агресията срещу Украйна", каза той и добави, че приоритет е да се "държим заедно" и да се съсредоточим върху подкрепата за Киев.