Лидерите на Г-7 насочват фокуса си към световните неравенства
При засилени мерки за сигурност във френския курорт Биариц започва тридневната среща на върха на Г-7. Форумът всяка година събира на едно място лидерите на най-развитите икономики в света - САЩ, Канада, Германия, Франция, Великобритания, Италия и Япония.
Във фокуса на дискусиите на срещата на Г-7 ще бъдат климатичните промени, миграцията, Брекзит, Иран, търговската война с Китай, както и данъците за интернет гигантите.
Мотото на форума тази година е "борбата с неравенствата" и на него са поканени много ръководители на страни извън Г-7 като Индия, Египет, Руанда и Буркина Фасо, предава БНР.
Този път срещата на лидерите на Германия, Канада, Съединените щати, Франция, Италия, Япония и Великобритания вероятно ще приключи без заключителна декларация, за да се избегне случилото се миналата година.
Тогава американският президент Доналд Тръмп отхвърли в публикация в Twitter документа, след като преди това го беше приел, като с това си навлече гнева на своите партньори.
Междувременно CNN съобщи, че през последните месеци Тръмп е изразил недоволство, че трябва да присъства на срещата на високо равнище, защото там, според него, ще се отдели прекалено много време на екологията.
Форумът ще бъде белязан и от дългоочакваната среща на новия британски премиер Борис Джонсън с американския президент, който е пламенен привърженик на брекзит без отстъпки.
Двамата се очаква да разговарят в неделя. Великобритания иска да постигне търговско споразумение със САЩ в опит да елиминира негативните ефекти върху британската икономика след напускането на Европейския съюз.
"Срещата на върха на Г-7 ще бъде тежко изпитание за единството и солидарността след една година, през която лидерите на богатите страни се затрудниха да намерят общ език", заяви председателят на Европейския съвет Доналд Туск, цитиран от Ройтерс.
На брифинг с журналисти в Биариц той предупреди, че търговските войни между седемте страни от групата ще накърнят още повече доверието помежду им.
Туск отбеляза, че американският президент Доналд Тръмп използва митата като политически инструмент, който може да представлява опасност за целия свят.