Правителството на Мексико работи - без да вдига много шум, по блокчейн проект, който да следи офертите, подавани за участие в търговете за обществени поръчки в страната.

По време на технологична конференция, проведена в мексиканския щат Халиско, националният координатор на Мексико по дигиталните въпроси Йоланда Мартинез посочи, че властите работят от миналия септември по проект на име Blockchain HACKMX.

Първоначалната версия на системата е разработена от университетски възпитаници, които са спечелили конкурс за създаването на блокчейн решения за подобряване на публичните услуги, предава информационното издание Debate, цитирано от CoinDesk.

„С блокчейн система за кандидатстване за обществени поръчки ще знаем дали на дадена компания, която предоставя услуги на правителството, може да се има доверие”, посочва Мартинез чрез публикация в Twitter.

По време на събитието Мартинез казва, че технологията ще елиминира „лесно подкупния” човешки фактор и ще осигури прозрачност в процеса по възлагане на обществени поръчки.

По думите ѝ блокчейн технологията ще води записи на данните от процеса по наддаване, така че цялата процедура да може да бъде подложена на одит след това.

Засега техническите детайли по проекта не са известни, според изданието Debate, системата ще бъде впрегната за национална употреба, след като първо бъде изпробвана на местно ниво.

Според презентация на име Blockchain HACKMX, която е достъпна на сайта на ООН, става ясно, че платформата може да функционира на база блокчейн технологиите Hyperledger Fabric, Биткойн, Етериум, Chain и NEM.

В документа се посочва, че компютрите, които ще поддържат системата, могат да са както от правителството, така и от университетите, гражданското общество или частни компании.

Мексико има голям проблем с корупцията, особено когато говорим за процедурите за обществени поръчки.

Организацията Transparency International подрежда държавата на 135-о място от общо 180 страни в света в своя Corruption Perceptions Index.