Големите имена в Силициевата долина са въвлечени във война с американската радикална десница за свободата на словото и „политически коректното“, което символизира разделенията в политическия и обществен живот в САЩ, пише France Presse.

Неотдавнашното уволнение на инженер от Google, който разкритикува усилията на компанията си да стимулира наемането на повече жени и беше защитен от сайтове на радикалната десница, като Breitbart, е само последният пример.

Facebook също беше обвинена, че не дава възможност да се изразяват хора с консервативни възгледи и че определя пристрастно потока от новини, който предлага на потребителите си.

Twitter спря акаунтите на активисти на радикалната десница и на крайната десница, като обвини притежателите им, че не спазват правилата, които е определила за съдържанието, разпалващо расова омраза.

Paypal отказа да превежда пари на европейски антиимигрантски групи, като заяви, че не желае да дава подкрепата си за дейности, подкрепящи „омразата“ и „насилието“.

От нейна страна, Airbnb анулира акаунтите на активисти на расистки и крайнодесни организации, които защитаваха дискриминацията, нарушавайки установените правила от сайта за настаняване при частни лица.

В отговор на това активистите критикуват тези мерки и започнаха да развиват алтернативни социални мрежи и паралелни средства за превеждане на пари. В Силициевата долина „имате голям брой хора, които са заинтересовани преди всичко от технологиите и биха искали да останат аполитични“, подчертава Боб О'Донъл, консултант в Technalysis Research.

„Те са въвлечени в тези дебати и в трудна ситуация“, допълва той.

Той обаче признава, че с установяването си в северната част на Калифорния компаниите от Силициевата долина са потопени в либерална и демократична среда, която съществува и при тях самите.

Фалшиви новини

Алън Розенблат, стратег по цифрова комуникация за леви организации, счита, че активистите на радикалната десница са притеснени от факта, че не са съумели да използват социалните мрежи така, както биха желали.

Това отвежда към дебата за „фалшивите новини“, който започна по време на предизборната кампания в САЩ през 2016 г.“ и към усилията на социалните мрежи да се борят със слухове, като този за предполагаема педофилска мрежа, организирана от Хилари Клинтън в пицария във Вашингтон, казва Розенблат.

Според него президентът Доналд Тръмп „е водещият поддръжник на радикалната десница“. „Той дава политическа гласност на техните атаки срещу разнообразието и равенството на работното място“, допълва Розенблат.

В случая с Google уволнението на Джеймс Дамор, който заяви в доклад, публикуван на вътрешния сайт на компанията, че „биологични“ различия обясняват малкия брой жени в технологиите, предизвика критики. Според тях интернет гигантът не се вслушва в различно от неговото мнение.

Силициевата долина няма да разреши проблемите си с дискриминацията, ако политическата коректност задушава всички разговори“, казва Елен У, инженер в технологична компания, в редакционна статия, публикувана от Bloomberg.

След това Google беше принудена да отмени миналия четвъртък вътрешна среща по проблема с разнообразието и свободата на словото в името на „сигурността“ на някои служители.

Според някои анализатори, малко малцинство от активисти опитва да наложи своята гледна точка върху целия технологичен сектор.

„Малка група от социални терористи отклоняват рационалното говорене на организациите на най-образованите, най-интелигентните и най-обещаващите хора в обществото“, казва Джон Бател, предприемач от Силициевата долина, който също е журналист.

Според Томас Мейн, преподавател по политология в Baruch College, последното развитие отразява осъзнаването, че интернет вероятно не е утопичният свят, който някои си представяха. Екстремистки „тролове“ „замърсяват говоренето и ще е необходима някаква система за контрол“, отбелязва той.

Това е голям проблем“, защото има опасения, че държавата ще се намеси в контрола, а не е ясно дали компаниите в сектора могат да го упражняват сами.

Боб О
'Донъл смята, че социалните мрежи и другите технологични компании могат в крайна сметка да се разделят според политическите си пристрастия като традиционните медии.

„След време можем да станем свидетели на развитие, при което една социална мрежа да бъде по-лява, а друга да бъде по-дясна“, защото „е станало много трудно да останат в центъра“, отбелязва О
'Донъл.