МВФ понижи прогнозата за растежа на глобалната икономика
Международният валутен фонд (МВФ) понижи прогнозата си за растеж на глобалната икономика за тази и следващата година.
Организацията предвижда ръст от 3.2% за 2019 година, което е понижение спрямо прогнозата от април, която възлизаше на 3.3%, предава BBC.
Растежът на световната икономика за следващата година ще бъде 3.5%, което също е понижение спрямо очакванията за ръст от 3.6% в предходната прогноза.
Според МВФ, растежът остава подтиснат, като световната икономика се нуждае от разрешаване на търговските спорове по света.
Докладът на организацията е силно критичен към подхода на президента на САЩ Доналд Тръмп по отношение на търговската политика.
В него се казва, че страните не трябва да използват мита - данъци върху търгуваните стоки, да насочват двустранните търговски баланси или да отвхърлят диалога с цел оказване на натиск.
Тези стратегии се прилагат от кабинета на Тръмп в настоящата търговска политика на САЩ.
САЩ оказва натиск на други държави в опит да ги принуди да свият дефицита във двустранната търговия, който най-голямата икономика в света има с тях. Казано с други думи – САЩ иска някой държави да изнасят по-малко за там и да внасят повече американски стоки.
Според кабинета на Тръмп, Китай е основния проблем в тази игра. САЩ често критикуват азиатската страна, че нечестно субсидира компаниите си и присвоява технологии от щатските си конкуренти.
МВФ посочва, че големите търговски споразумение също трябва да бъдат изчистени, имайки предвид Брекзит и свободната търговска зона между САЩ, Канада и Мексико.
Според доклада, инфлацията е на много ниско ниво, като този фактор, заедно със слабия растеж, правят ниските лихвени нива от страна на централните банки в много страни по света адектвана политика.
Япония и еврозоната се радват на нулеви лихви. Очаква се ЕЦБ и ФЕД да понижат допълнително лихвите в следващите месеци.
МВФ предвижда, че икономиката на САЩ ще изпита значително забавяне, когато ефекта от понижаването на данъците отмине. МВФ очаква растежа на щатската икономика да падне до 1.9% през следващата година.
Най-осезаемите понижения на прогнозите се наблюдават сред основни развиващи се икономики, включително Бразилия, където има несигурност относно пенсионните и други реформи, както и Южна Африка, която е засегната от стачки, проблеми с енергийните доставки и слаба земеделска продукция.
МВФ понижава и леко прогнозата си за Китай, както за тази, така и за следващата година, което е частичен ефект от търговската война със САЩ.
МВФ базира прогнозата си за следващата година на ситуацията в няколко големи развиващи се икономики, като Турция, Аржентина, Иран и Венецуела.
Организацията добавя, че тези икономики са носители на високи рискове.