Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и Русия, които се разбраха за ограничаване на добива на петрол през последната година, работят за дългосрочно партньорство, което да продължи десетилетия. Това стана ясно от думите на коронования принц на Саудитска Арабия Мохамед бин Салман, предава Financial Times.

Рияд и Москва обсъждат създаването на дългосрочен петролен съюз, които да държи цените на черното злато в желаната от тях посока.

„Работим за промяна на едногодишните споразумения на такива с продължителност 10-20 години“, казва Салман, цитиран от Reuters.

Саудитска Арабия, която е лидер на ОПЕК, както и съюзници на организацията като Русия, се разбраха да стабилизират цените на петрола, като координирано ограничат добива. Повод за това беше драстичното поевтиняване на черното злато от над 100 долара за барел през 2014 година до под 30 долара за барел през 2016 година.

Представители на страните-членки на ОПЕК и преди са говорили за нуждата от по-дългосрочни обединения, но това е първият път, в който се казва нещо конкретно по темата.

„Имаме съгласие относно голямата картина, но все още не и за детайлите“, казва Салман по време на визитата си в САЩ.

В Саудитска Арабия протича мащабна реформа, целяща намаляване зависимостта на икономиката на страната от търговията с петрол. Повод за тази нова посока на арабската страна бе именно пропадането на цените през последните години.

Въпреки това в момента кралството има нужда от по-скъп петрол, тъй като подготвя първично публично предлагане на акции на държавния нефтен гигант Saudi Aramco.

В наши дни обаче енергийната карта на света започва да се изменя и не всичко вече е в ръцете на ОПЕК. Шистовият добив на петрол в САЩ продължава да се разраства, като това дърпа цените в низходяща посока. Освен това, ако в даден момент Русия спре да подкрепя ОПЕК, положението може да стане доста тежко за страните, разчитащи на добива си на петрол.

Участието на Москва в координираното ограничаване на добива се разглежда като частен случай. Ако Русия пристъпи към десет или двадесетгодишно споразумение с ОПЕК, това ще се счита за безпрецедентен акт.