Страните от ОПЕК+ запазиха производствените си квоти, което означава, че ще се придържат към онова, което решиха на последната си среща през октомври - намаляване на производството с 2 милиона барела на ден до края на 2023 г., съобщиха световните агенции.

Решението през октомври бе взето в подкрепа на курса на петрола и породи гнева на Белия дом, който иска да намали крайната цена за потребителите.

Петролът поскъпна, Байдън посегна към резерваАдминистрацията на президента е говорила с енергийни компании за обратно изкупуване на петрол до 2025 г., за да попълни стратегическия си резерв

Представителите на 23-те държави, производителки на петрол, ще продължат да анализират глобалния пазар, разтърсен от несигурността относно китайското търсене и новите санкции, насочени срещу руския суров петрол, предадоха световните агенции.

Следващата среща на ОПЕК+ ще бъде на 4 юни 2023 г.

„Групата ще продължи да наблюдава пазарите и ако основните показатели се влошат, представителите ѝ ще се срещнат преди юни“, каза Амрита Сен, главен петролен анализатор и съосновател на консултантската компания Energy Aspects Ltd, цитиран от Bloomberg.

Решението днес бе до голяма степен очаквано от анализаторите и бе обявено след 20-минутно видеоконферентно заседание, което замени среща в централата във Виена.

След октомврийското заседание на ОПЕК+ цените на петрола се понижиха значително, за да се върнат до равнището си от началото на 2022 г., което е доста под максималните стойности, достигнати след началото на войната на Русия в Украйна. Двата световни референтни сорта петрол се котират между 80 и 85 долара за барел спрямо 130 долара през март. Новините от Китай, водещият вносител на суров петрол в света, засилват опасенията, тъй като новото повишение на случаите на Covid-19 и последвалите локдауни оказаха тежест върху икономиката. През последните дни обаче Пекин дава надежди на пазарите, сигнализирайки за възможно смекчаване на строгата политика "нулев ковид" след вълната от протести срещу строгите ограничения.

Г-7 и Австралия се споразумяха за таван от $60 на барел за руския петролРешението беше взето малко след като Европейският съюз постигна единодушно споразумение за същата цена


Междувременно руският вицепремиер Александър Новак заяви, че правителството на Русия планира да подготви механизъм, чрез който да забрани търговията съгласно условията на въведения ценови таван на руския суров петрол, транспортиран по море.

Той заяви това в интервю за руската телевизия "Россия-24", предава БТА, цитирайки световните агенции.


По думите на Новак, Москва няма намерение да приема въведения ценови таван и готви механизъм за забраната на търговията при установен ценови таван, независимо на какво равнище е фиксиран този ценови таван.


"Такава намеса, според нас, може да доведе до още по-голяма дестабилизация, до дефицит на енергийни ресурси и до намаляване на инвестициите. Това може да засегне не само петрола, но и други продукти, които са на пазара, може да засегне не само Русия, но и други страни", каза Новак.