ОПЕК+ се съгласи да запази сегашните квоти за производство на петрол

© Pexels

Представителите на 23-те държави, производителки на петрол, ще продължат да анализират глобалния пазар, разтърсен от несигурността относно китайското търсене и новите санкции, насочени срещу руския суров петрол, предадоха световните агенции.
След октомврийското заседание на ОПЕК+ цените на петрола се понижиха значително, за да се върнат до равнището си от началото на 2022 г., което е доста под максималните стойности, достигнати след началото на войната на Русия в Украйна. Двата световни референтни сорта петрол се котират между 80 и 85 долара за барел спрямо 130 долара през март.
Г-7 и Австралия се споразумяха за таван от $60 на барел за руския петролРешението беше взето малко след като Европейският съюз постигна единодушно споразумение за същата цена
Междувременно руският вицепремиер Александър Новак заяви, че правителството на Русия планира да подготви механизъм, чрез който да забрани търговията съгласно условията на въведения ценови таван на руския суров петрол, транспортиран по море.
По думите на Новак, Москва няма намерение да приема въведения ценови таван и готви механизъм за забраната на търговията при установен ценови таван, независимо на какво равнище е фиксиран този ценови таван.
"Такава намеса, според нас, може да доведе до още по-голяма дестабилизация, до дефицит на енергийни ресурси и до намаляване на инвестициите. Това може да засегне не само петрола, но и други продукти, които са на пазара, може да засегне не само Русия, но и други страни", каза Новак.
Българският бизнес
- Мобилната платформа за пазаруване tbi buy в партньорство с магазини ЗОРА
- Минималистичен дизайн: Системата Planar от Hörmann
- Първа копка на Kenar Residence и AMur Homes на бул. Сливница