Фючърсите на суровия петрол се повишиха до нова рекордна стойност, като превишиха 99 долара за барел по време на търговията си в Азия. Това накара инвеститорите да мислят, че високите нива на суровината могат да доведат до сериозно забавяне на световния икономически ръст.

Фючърсите на суровия петрол поскъпнаха с 3.39 долара за барел с доставка през декември, до ниво от 98.03 долара по време на търговията му на щатските пазари вчера, като по време на азиатската си търговия добавиха нов близо един долар.

Най-високото ниво, при което се сключи сделка с ценната суровина бе при 99.29 долара за барел с доставка през декември, което бе и най-високата в историята на търговията на суровината цена.

Все по-сигурно става, че цената на петрола ще прекрачи психологическото ниво от 100 долара за барел, коментират специалисти.

Поскъпването му се предопредели до голяма степен и от продължаващото поевтиняване на долара. Щатската валута се понижи до нови исторически минимуми спрямо няколко основни валути, като еврото и швейцарския франк.

По-нататъшното движение в цените на петрола се очаква до голяма степен да се повлияе от данните за запасите на петрол и петролни продукти в най-голямата световна икономика. Очакванията са за повишение на запасите на петрол с 800 000 барела за изминалата седмица, като по-слаби от очакванията данни могат и да подсилят възходящия тренд при цената на суровината.

Вчера от Фед прогнозираха ръст на щатската икономика в диапазона между 1.8 и 2.5% за следващата година, както и понижение на инфлацията в най-голямата световна икономика до диапазона между 1.8 и 2.1%.

Прогнозите подсилиха очакванията, че резервът ще понижи нивата на краткосрочните лихви в САЩ и на следващите си заседания, което ще доведе до по-нататъшен низходящ натиск при щатската валута.