Проучване: Ефективността на ваксината на Pfizer пада след шест месеца
Ефективността на ваксината на Pfizer Inc/BioNTech SE в предотвратяването на заразяване с коронавирус пада от 88% на 47% шест месеца след поставянето на втората доза, сочат публикувани вчера данни, които щатски здравни служби са взели предвид при изготвянето на решението си за необходимостта от поставяне на подсилващи дози.
Данните, които бяха публикувани в медицинския журнал Lancet, първоначално бяха обявени през август.
Анализът показва, че ефективността на ваксината за предотвратяването на хоспитализация и смърт остава 90% поне шест месеца, дори и срещу силно заразния Делта вариант на коронавируса, пише Ройтерс.
Данните предполагат, че спадът се дължи на намаляващата ефикасност, а не на по-заразните варианти на болестта.
Изследователи от Pfizer и Kaiser Permanente са анализирали електронните здравни досиета на близо 3.4 милиона души, които са били членове на Kaiser Permanente в Южна Калифорния в периода между декември 2020 и август 2021 г.
"Нашият анализ показва ясно, че ваксината на Pfizer/BioNTech е ефективна срещу всички настоящи обезпокоителни варианти, в това число и Делта," казва Луис Джодар, старши вицепрезидент и главен медицински директор по ваксините във Pfizer.
Потенциално ограничение на проучването е липсата на данни за спазване на насоките за носене на маски и за професиите на участниците в проучването, което може да се е отразило на честотата на тестване и на вероятността от излагане на вируса.
Ефективността на ваксината срещу варианта Делта е била 93% след първия месец, понижавайки се до 53% след 4 месеца. Ефективността намалява от 97% до 67% спрямо други варианти на коронавируса.
"За нас, това предполага, че Делта не е вариант, който напълно избягва защитата от ваксината," казва ръководителят на проучването Сара Тартоф от Kaiser Permanente.
"Ако това беше така, вероятно нямаше да сме свидетели на висока степен на защита след ваксинация, тъй като ваксинацията нямаше да действа в този случай. Ефективността щеше да бъде ниска от самото начало и да си остане такава."
Тестването за варианти е по-вероятно да се провали при ваксинирани хора, което може да доведе до надценяване на специфичната за варианта ефективност в изследването, предупреждават авторите.
Щатската Агенция за контрол на храните и лекарствата одобри използването на подсилваща доза от ваксината Pfizer/BioNTech за по-възрастни хора и за някои американци, които са изложени на по-висок риск от заразяване. Учени пък призоваха за събирането на повече данни въз основа на които да взема решение дали третата доза би трябвало да се препоръчва за всички.