Путин конфискува дялове на водещи западни компании от енергийни проекти
Руският президент Владимир Путин нареди германската Wintershall Dea и австрийската OMV да бъдат лишени от многомилиардни дялове в проекти за добив на газ в руската Арктика, съобщава Reuters.
Съгласно президентските укази, публикувани късно във вторник, дяловете, притежавани от OMV и Wintershall Dea в Южноруското находище и в проектите "Ачимов", трябва да се върнат на новосъздадени руски компании.
Загуба на контрол
Указите на Путин формализират загубата на контрол, за която BASF и Wintershall Dea сигнализират от януари 2023 г. В тях се казва, че този ход е за защита на националните интереси на фона на незаконните и неприятелски действия на Запада по отношение на руските активи.
BASF и Wintershall Dea заявиха, че руските активи на Wintershall Dea, които представляват около половината от нейното производство, са били ефективно експроприирани от държавата и трябва да бъдат отписани.
Wintershall Dea, съвместно предприятие между BASF и инвестиционната компания LetterOne на руския милиардер Михаил Фридман, е в процес на излизане от Русия.
В сряда BASF заяви, че компанията е научила за указите от новините и в момента анализира подробно ситуацията.
Компанията отчете нетна загуба през 2022 г., засегната от обезценка в размер на 7,3 млрд. евро, причинена до голяма степен от деконсолидацията на Wintershall Dea AG в Русия.
OMV се оттегли миналата година. Първоначално тя очакваше да понесе загуби в размер на 1,5-1,8 млрд. евро от изтеглянето на руската компания.
Руското участие в "Северен поток"
Както Южноруското находище, така и проектите "Ачимов" се намират в Ямало-Ненецкия регион в далечния север на Русия.
Според постановленията, дяловете в проектите "Ачимов" трябва да бъдат прехвърлени на специално създадени дружества с ограничена отговорност и впоследствие да бъдат предложени за оценка и продажба на малко известно дружество, наречено "Газови технологии".
Впоследствие активите на OMV ще бъдат продадени на акционерното дружество SOGAZ, което осигурява застраховки на Газпром. Постъпленията от продажбите ще бъдат внесени в специални сметки, собственост на бившите им чуждестранни собственици.
Всички действащи досега корпоративни споразумения вече не са валидни, според постановленията.
Всички дейности с руско участие, включително делът на Wintershall Dea в газопровода "Северен поток", както и съвместните предприятия с производителя на газ "Газпром" трябва да бъдат юридически отделени до средата на 2024 г.
Голямото замразяване продължава
Руските предприемачи вече придобиха контрол върху някои големи западни активи в Русия, включително осемте пивоварни на Carlsberg, както и предприятията на френския производител на кисело мляко Danone, припомня Reuters.
На Запад бяха замразени руски държавни активи на стойност стотици милиарди долари, както и активи на руски бизнесмени и инвеститори.
Миналата година Германия пое контрола върху голямата петролна рафинерия Schwedt, която е руска собственост и която доставя 90% от горивото на Берлин.
Reuters публикува списък на засегнатите до момента западни компании:
AMEDIA
През април 2022 г. норвежкият издател Amedia остави пълния контрол върху изцяло притежаваните от него руски печатници на носителя на Нобелова награда за мир Дмитрий Муратов, като заяви, че действията на Русия в Украйна са направили невъзможно Amedia да продължи печатарската дейност в Русия.
На 18 септември Путин подписа указ за прехвърляне на бившите активи на Amedia под държавно управление.
CARLSBERG
На 16 юли руската държава пое контрола върху дела на датската бирена компания Carlsberg в местната пивоварна Baltika Breweries, като го постави под "временно управление" на държавната агенция за недвижими имоти Rosimushchestvo, съгласно указ, подписан от Путин.
DANONE
На 16 юли руската държава пое контрола върху руското дъщерно дружество на френския производител на кисело мляко Danone - Danone Russia, съгласно указ, подписан от Путин, и го постави под временното управление на агенцията за държавна собственост.
FORTUM
На 25 април Путин подписа указ, с който се установява контрол върху руското дъщерно дружество на финландската компания за комунални услуги Fortum, която управлява електроцентрали в Русия.
Главният изпълнителен директор беше сменен, а звеното беше поставено под временно управление на активите.
FRAPORT
На 1 декември Путин подписа указ, с който летище "Пулково" в Санкт Петербург беше поставено под временното управление на руска холдингова компания, като контролът беше поет от германския летищен оператор "Фрапорт", катарския държавен инвестиционен фонд Qatar Investment Authority и инвеститори от други държави от Персийския залив.
OMV
Съгласно президентски укази, публикувани на 19 декември, дяловете на австрийската петролна и газова компания OMV в Южно-Руското находище и в проектите за добив на газ "Ачимов" трябва да се върнат на новосъздадени руски компании и да се предложат за продажба на "Газови технологии".
След това активите на OMV ще бъдат продадени на акционерното дружество SOGAZ.
UNIPER
На 25 април Кремъл предприе действия срещу UNIPER, руското подразделение на германската компания за комунални услуги, която има пет електроцентрали в Русия и въведе външно управление и нов главен изпълнителен директор.
WINTERSHALL DEA
Съгласно указите, публикувани на 19 декември, дяловете на Wintershall Dea в Южно-Руското находище и в проектите "Ачимов" трябва да се върнат на новосъздадени руски компании и да се предложат за продажба на "Газови технологии", с което се официализира загубата на контрол, за която BASF и Wintershall Dea сигнализират от януари 2023 г.