Администрацията на американския президент Доналд Тръмп получава картбланш да увеличи драстично митническите тарифи за внос на алуминий и стомана, в опит да защити американските металургични предприятия. Мярката обаче може да разгневи някои от големите търговски партньори на страната като Китай и Европейския съюз, пише Financial Times.

Министърът на търговията на САЩ Уилбър Рос заяви в петък, че рязкото увеличение на вноса на алуминий и стомана, регистрирано през 2017 година, заплашва националната сигурност. Той е предложил на Тръмп пакет от мерки, които имат за цел да балансират външната търговия с ключовите индустриални суровини. Единият вариант предвижда да се въведе глобална тарифа от 24% за вноса на стомана и 7,7% за алуминия, която да важи за абсолютно целия внос в Съединените щати, независимо от къде идва. Втората опция е да се състави списък от няколко държави, сред които Китай, Бразилия, Русия, Венецуела, Индия, Южна Африка и Виетнам, чиито внос да се облага с мито от над 53% за стоманата и 23% за алуминия, докато този от останалите страни да не може да надвишава количествата от 2017 година.

Самият Доналд Тръмр неколкократно е изявявал желанието си да увеличи търговските мита за някои суровини. По-рано тези седмица той сподели пред членове на Конгреса, че въвеждането на по-високи митнически ставки ще създаде "много работни места". "Аз искам да запазя ниските цени еко е възможно, но в същото време искам да разполагаме със собствена стоманена и алуминиева индустрия. Нуждаем се от нея заради националната сигурност. Ако в бъдеще се окажем в конфликт, на бих искал да внасям стомана от държава, с която воюваме", заяви американският президент.

Представителите на американските стоманодобивни предприятия и синдикалните организации приветстват предложението на Уилбър Рос. Те отдавна поддържат тезата, че Китай си служи с незаконни практики и освен това използва трети страни, за да заобикаля антидъмпинговите ограничения.

Идеята за защита на американската металургия обаче среща и сериозна критика, тъй като може да предизвика ответна реакция и да разгневи важни за страната търговски партньори, а освен това вероятно ще доведе и до повишение на цените в ключови производства като автомобилния сектор и строителството, предупреждават икономисти.

Според Financial Times Брюксел вече обмисля евентуални контрамерки, като въвеждане на по-високи мита за внос на американски алкохолни изделия и млечни продукти на Стария континент. Реториката на Тръмп може и да е насочено основно срещу Китай, но всъщност най-големият вносител на стомана в САЩ е Канада, припомня още изданието. Северната съседка е част от отбранителната индустриална база на Съединените щати, заедно с държави като Великобритания и Австралия. Засега обаче не е ясно дали за тях ще бъде направено изключение при евентуалното повишение на митата.

"Отказът да бъде посочено конкретно изключение за Канада показва, че всъщност изобщо не става въпрос за националната сигурност. Мерките срещу вноса на алуминий и стомана са си чиста проба старомоден протекционизъм", казва бившият високопоставен служител в търговското министерство Джон Вероньо.

Иначе през 2017 година наистина беше отчетен рекорден внос на стомана и алуминий в Съединените щати. Ръстът спрпямо предходната 2016 достигна 15%, по данни на американската статистика. Според експертите, цитирани от FT, вносителите може би се опитват да изпреварят евентуалните мерки от страна на Белия дом, тъй като идеята за увеличаване на митата не е от вчера.