Щатските индекси нараснаха рязко в четвъртък след неочаквания спад в броя на първоначалните молби за помощи при безработица и по-добрите продажби на дребно, информира AP. Dow Jones отчете най-голямото си еднодневно повишение от 1 декември насам.

От министерството на труда на САЩ вчера обявиха, че първоначалните молби за помощи при безработица са паднали до 368 000. Това е най-ниското им ниво от май 2008 г. Предварителните очаквания на икономистите бяха за ръст в броя на молбите.

В отделен доклад Институтът за управление на доставките съобщи, че индексът, следящ заетостта в сектора на услугите е нараснал до най-високото си ниво от април 2006 г. Индексът покрива редица индустрии, между които търговията на дребно, здравеопазването и финансовите услуги.

Retailers Limited Brands Inc., Macy's Inc. и Nordstrom Inc. отчетоха по-големи от продажби за февруари в сравнение със същия месец година по-рано. Wendy's/Arby's Group Inc. пък е намалила загубите си за четвъртото тримесечие, а резултатите и бяха по-добри от очакваните. Акциите на компанията поскъпнаха със 7.6%.

Индексът Dow Jones вчера нарасна със 191.40 пункта, или 1.6%, до 12 258.20 пункта. Индексът обаче все още е под нивото си от 18 февруари, след което последва тридневен спад породен от скока в цената на петрола на фона на безредиците в Либия.

Индексът S&P 500 добави 22.53 пункта, или 1.7%, до 1 330.97 пункта.

Всичките 10 индустриални групи компании, които съставляват индекса S&P вчера отчетоха повишения. Промишлените компании записаха най-голям ръст от 2.4%. Акциите на Caterpillar Inc. поскъпнаха с 3%, което беше най-големият ръст сред компаниите от Dow Jones.

Технологичният индекс Nasdaq приключи вчерашната сесия с повишение от 50.67 пункта, или 1.8%, до 2 798.74 пункта.

Спадът в броя на молбите за помощи при безработица свали цените на щатските държавни ценни книжа. Доходността на 10-годишните облигации нарасна до 3.56%, в сравнение с 3.48% в сряда.

Цената на петрола леко намаля но остава над 100 долара за барел. Суровият петрол затвори на цена от 102 долара за барел за първи път от септември 2008 г.