Президентът на САЩ Доналд Тръмп каза, че е време да се рестартира икономиката на САЩ, пострадала и застинала от епидемията от коронавируса. На пресконференция в Белия дом Тръмп поясни, че рестартирането на страната ще стане на етапи, щат по щат и на базата на проверяеми данни, за да се избегне нова вълна от зарази, предава БТА.

САЩ регистрираха над 660 000 случая на зараза с COVID-19 и над 32 000 заразени починаха, но бяха отчетени признаци за забавяне на епидемията, особено в щата Ню Йорк, който е най-силно засегнатият в страната.

На базата на последните данни нашият екип от експерти е съгласен, че можем да започнем следващия етап от нашата война, който ние наричаме: "Да отворим Америка отново", заяви Тръмп. Той увери, че този процес ще бъде осъществен по един безопасен, структуриран и много отговорен начин.

Тръмп разясни, че отделните щати ще възприемат поетапен подход при разрешаването на американците да се върнат на работа, ако условията го позволяват. Щатските губернатори ще имат властта да дефинират своя "подход по мярка" в зависимост от ситуацията в съответните щати и ако е нужно някои щати да останат затворени, то те ще останат, каза Тръмп.

Той припомни, че в щати като Монтана, Северна Дакота или Уайоминг, които са пощадени от пандемията, нещата са много по-различни от Ню Йорк и от Ню Джърси, които са най-засегнати. Според Тръмп някои щати биха могли да "потеглят отново" буквално още утре.

Не отваряме всичко наведнъж, а предпазливо, стъпка по стъпка, поясни Тръмп, говорейки за цялата страна.

Президентът каза, че според американските експерти пикът на заразата е преминал в САЩ и че кривата е изравнена. Тръмп допълни, че на 30 процента от територията на страната за последните 7 дни не е имало нови случаи на зараза с коронавируса.

Той добави, че затваряне на всичко в национален план не е устойчиво дълготрайно решение.

Тръмп: Пикът на пандемията преминаМеждувременно в Мичигън хиляди протестираха пред местния конгрес срещу едни от най-строгите мерки за социална дистанция в страната


Президентът предупреди, че ако големи сектори от икономиката останат затворени, това ще има големи негативни последици, включително върху здравеопазването.

Но социалната дистанция и стриктната хигиена ще останат част от живота за известно време, допълни той.

Президентът освен това увери, че властите ще са бдителни, за да не допуснат вирусът да се върне от чужбина.

Американският вицепрезидент Майк Пенс пък каза, че до края на април над 5 милиона американци ще бъдат тествани за коронавируса.

Губернаторите на 50-те американски щата, които приеха различни мерки за изолация на населението си, ще решават сега как да действат, но федералното правителство публикува препоръки, които да ги напътстват в тази насока. Препоръките предвиждат три фази.

Но преди задействането на трите фази на рестартиране, щатите и регионите трябва да отговарят на няколко критерия. Няма конкретни срокове и график за преминаване от една в друга фаза.