Трябва да се направи всичко, за да не излезе извън контрол увеличението на заплатите заради инфлацията, заяви председателят на Еврогрупата, люксембургският премиер Жан-Клод Юнкер, цитиран от Франс прес.

Юнкер, който днес бе преизбран за още две години начело на групата страни от Еврозоната, призова да се внимава с вторичните ефекти в резултат на инфлацията.

Вторичните ефекти се наблюдават, когато възникне спираловидна инфлация и покачването на цените предизвиква увеличение на заплатите, като след това се разпространява в цялата икономика, отбелязва АФП.

"Това не означава, че искаме да бъдат блокирани заплатите, а те трябва да растат в зависимост от повишаването на производителността", уточни Юнкер и призова държавите да
внимават по-специално с повишението на заплатите в публичния сектор. Той отправи призив и към социалните партньори да бъдат по-умерени в преговорите за заплатите.

Жан-Клод Юнкер отбеляза, че Еврогрупата е решила да покани социалните партньори на нейни работни срещи, за да "може да се разговаря по-директно", но "не за постигане на нещо като европейско споразумение, а за по-добро взаимно разбиране".

Според Юнкер "и дума не може да става" страните от Еврозоната да изпускат публичните дефицити въпреки заплахата от рецесия. При все това той посочи, че на неформалната си среща в Ница министрите на финансите от Еврогрупата са се разбрали, че е възможно да се остави известно поле за бюджетно маневриране, за да може да се реагира.

"Срещу икономическото забавяне, би било подходящо да се оставят да действат автоматичните стабилизатори", посочи люксембургският министър, но подчерта, че това трябва да се случва, разбира се, в рамките на тавана от 3% от БВП - максималната допустима стойност за годишния публичен дефицит на страните от Еврозоната.

Автоматичните стабилизатори са механизъм, предвиден в Пакта за стабилност и растеж на ЕС, според който правителствата могат да оставят бюджетните дефицити да се увеличат малко по време на икономическа депресия, при условие, че не се надвишават определените граници.

Източник: БТА