Желание за напредък: За какво се договориха Блинкен и Си Дзинпин в Китай
САЩ и Китай постигнаха договорка за опит да стабилизират силното си съперничество, за да избегнат конфликт, но не без да обявяват конкретни намерения по този въпрос.
Това стана по време на едно от редките посещения на държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен в Пекин, съобщава Reuters.
Китайският президент Си Дзинпин приветства "напредъка", след като се ръкува с Блинкен в Голямата зала на народа - грандиозно място, което обикновено е запазено за посрещане на държавни глави. Масата, на която разговаряха Си и Блинкен, беше отрупана с розови лотосови цветя, отбелязва Reuters.
Антъни Блинкен е първият държавен секретар от 2018 г. насам, който се среща с китайския лидер. Той заяви пред репортери, че е повдигнал спорни въпроси в разговора с президента, като например този за Тайван - демократичният остров, който Пекин обявява за свой.
И макар да заяви, че двете страни не са постигнали напредък по отношение на установяването на редовна комуникация между военните, държавният секретар очаква, че през следващите седмици повече висши американски служители ще посетят Китай.
China's Xi Jinping hailed 'progress' in talks with US Secretary of State Antony Blinken in Beijing, the final engagement of a closely-watched trip https://t.co/YQ5GEUzHkl pic.twitter.com/MfJ4ftX0uG
— Reuters (@Reuters) June 19, 2023
Байдън и Си се срещнаха за последен път в кулоарите на срещата на върха на Г-20 в Бали, Индонезия, през ноември, като си обещаха по-честа комуникация, въпреки че оттогава насам връзките се влошиха заради Тайван, обвиненията в шпионаж и други проблеми.
Съединените щати отдавна се придържат към политиката на "стратегическа двусмисленост" по отношение на това дали биха отговорили с военни средства на нападение срещу Тайван, което Пекин отказва да изключи.
В Китай Блинкен заяви, че двете страни "имат задължението и отговорността" да нормализират отношенията си и че САЩ са "ангажирани да правят това". Срещите му в Пекин, включително разговорите с китайския първи дипломат Ван И и външния министър Цин Ган, са били "откровени и конструктивни", добави той.
Според официалната информация от Китай, Си е заявил пред Блинкен, че Китай "се надява да види здрави и стабилни китайско-американски отношения" и вярва, че двете страни "могат да преодолеят различни трудности".
Той също така призовава САЩ да не "накърняват законните права и интереси на Китай", което е сигнал за потенциални огнища на напрежение като Тайван.
Липсата на редовни и открити канали за комуникация между двете най-големи икономики в света тревожи целия свят, а нежеланието на Пекин да участва в редовни военни разговори с Вашингтон разтревожи и съседите на Китай, допълва Reuters. Но коментарите на Си и дипломацията на посещението като че ли сигнализират за желание за напредък, смятат анализатори.
"Посланията на Китай бяха доста позитивни", коментира У Синбо, професор и директор на Центъра за американски изследвания към университета Фудан в Шанхай.
"Китай показа, че все още се надява да работи със САЩ за стабилизиране и подобряване на отношенията. Мисля, че макар Китай да не е оптимист за китайско-американските отношения, той не е загубил и надеждата си.", допълва той.
Визитата на Блинкен, която беше отложена през февруари, след като предполагаем китайски шпионски балон прелетя над въздушното пространство на САЩ, беше внимателно следена в световен мащаб, тъй като по-нататъшното влошаване на отношенията може да има глобални последици за финансовите пазари, търговските практики и маршрутите и веригите за доставки.
Представители на САЩ омаловажават перспективата за голям пробив в преговорите, но се очаква посещението на Блинкен да проправи пътя за повече двустранни срещи през следващите месеци, включително възможни пътувания на министъра на финансите Джанет Йелън и министъра на търговията Джина Раймондо, допълва Reuters.