Страната на огъня и леда наистина оправдава прозвището си в наши дни.

В петък вечер вулкан изригна на полуостров Рейкянес, където се намира главното летище на Исландия - Keflavik International Airport.

Изригването беше предшествано от повече от 50 000 земетресения, регистрирани през предходните седмици, посочва BBC.

Исландският полуостров не е бил свидетел на активност на този вулкан от 781 години, според AP.

За първи път лава от вулкана се появява около 20:45 ч. местно време, както се вижда от уебкамера, насочена към Гелдингадалур, близо до Фаградалсфял, според Исландската метеорологична служба.

"Времето на полуострова е влажно и ветровито, а оранжевото сияние може да се види в ниските облаци на хоризонта от Рейкянесбер и Гриндавик", според експертите. Същата нощ са заснети изображения на магмата, довела до появата на червен облак на нощното небе.

Главният път от столицата до летището първоначално е затворен, но движението е възстановено още на следващата сутрин. Предупрежденията за полети също са свалени, тъй като "няма индикации за производство на пепел и тефра (скални фрагменти) и няма непосредствена опасност за авиацията."

Самото изригване е счетено за „малко“, но районът се „смята за много опасен“ поради възможни внезапни огнища на лава, нестабилни кратери и потенциални експлозии.

До събота следобед метеоролозите вече смятат, че "изригването в Гелдингадалур не е голямо, така че изглежда, че замърсяването с газ няма да има голям ефект върху благосъстоянието и здравето на жителите на полуостров Рейкянес и столичния район."

През уикенда туристи се стичаха в района, за да видят вулкана. „Виждам светещото червено небе от прозореца си“, казва Ранвейг Гудмундсдотир, жител на близкия Гриндавик, пред Reuters. "Всички тук се качват в колите си, за да се отидат там."

Общо цепнатината е била широка около 500 до 800 метра, като лава е изхвърляна на 100 метра, според метеорологичния офис в страната.

За разлика от вулканичното изригване на Ейяфятлайокутъл през 2010 г. в Исландия, което създаде толкова много пепел, че въздушното пространство на Европа беше засегнато, този път въздушният трафик не пострада сериозно.