Когато хората търсят начин да намалят въглеродния си отпечатък, сексът обикновено не е сред първите неща в списъка.

Оказва се обаче, че има различни начини, по които сексуалният живот може да стане биосъобразен, пише BBC.

Една от мерките е свързана с контрацептивите. Според Фонда на ООН за населението в света се произвеждат по 10 милиарда презерватива годишно, като повечето от тях, след като бъдат употребени, отиват в сметищата.

Причината е, че са направени от синтетичен латекс и химикали, които не подлежат на рециклиране.

Лубрикантите пък се произвеждат от петролни деривати. Опаковките на тези продукти също са направени от продукти, които обикновено се изхвърлят без да се рециклират.

В миналото една от алтернативите била са се използват кондоми, направени от агнешки или свински черва. Тази "технология" е известна още от времената на Римската империя, но не е съвършена, тъй като органичната структура на този тип контрацептиви не им позволява да предпазват от болести, предавани по полов път.

В днешно време в интернет се появяват предложения за най-различни заместители на конвенционалните кондоми и други секс атрибути. В TikTok, например, има видео, в което е показано как човек може да си направи "домашен" лубрикант от царевично нишесте и вода.

Секс играчките също са сред основните замърсители, тъй като се произвеждат основно от пластмаса. Днес на пазара има различни "зелен" предложения и в този сегмент, включително аксесоари от метал, стъкло и дори такива, които се захранват от соларни панели.

Има обаче и други аспекти от любовния живот, които са свързани с генерирането на парникови емисии и могат да бъдат по-устойчиви, пише още BBC. Сред примерите, посочени от експертите, са използването на по-малко топла вода при къпането преди и след секс, както и изключването на осветлението.