Минният музей Sterling Hill в Ню Джърси, САЩ, е известен със своето разнообразие от завладяващи и образователни експонати, но най-голяма популярност си е извоювал заради своята масивна колекция от флуоресцентни минерали.

Флуоресцентните експонати се показват до стените на т.нар Rainbow tunnel, който е изкопан през 1990 г. Стените му са облицовани с редки минерали, които светят в ярко зелено и червено под ултравиолетова светлина, посочва Amusing Planet.

Музеят първоначално е стара мина за цинк и е един от най-старите в страната, след като е открит през 1739 г. Когато мината е затворена през 1986 г., мястото е купено от Ричард и Робърт Хоук, които го откриват като музей през 1990 г.

Рудата, която се е добивало тук, е приказно богата на съдържание, повече от 20% от което е цинк. Тя е добивана на повече от 777 метра под под повърхността на земята, през тунели с обща дължина от 56 км.

@angiestpierre and I visited the #sterlinghillmine today! So much fun! #sterlinghill #sterlinghillminingmuseum #mining

Публикация, споделена от Steve Foley (@steve_foley) на

Sterling Hill е съкровищница на минерали. Заедно с близката мина Franklin, която се намира около 4 км на север, са открити повече от 350 различни видове минерали - световен рекорд за такава малка площ. Повече от две дузини от тях не съществуват никъде другаде на Земята.

Мината е също толкова известен със своите флуоресцентни минерали. Почти 90 различни минерални видове са документирани като флуоресцентни.

Промяната в техния цвят е особено грандиозна, когато са осветени в тъмнината с ултравиолетова светлина (която не е видима за хората) и освобождават видима светлина.

Според статия на Университета Вашингтон в Сейнт Луис, около 15 на сто от минерали са флуоресцентни.