Hомофобията (от no mobile phone phobia), или натрапчивият страх да не останем без достъп до смартфона си, е явление, за което се говори от няколко години.

Вижте още: 12 признака, че сте пристрастени към смартфона си

Но в Азия - родината на пръчките за селфи и на емотиконите, психолозите бият тревога, че зависимостта от “мобилните играчки” става все по-голяма, а нейните жертви - все по-млади.
Направено наскоро медицинско изследване показва, че от 1000 ученици в Южна Корея, около 250 могат да бъдат смятани за пристрастени към мобилните си устройства.

В тази насока не е изненадващо, че именно от тази страна – Южна Корея идва ново приложение, което да ни помогне да се избавим от „пристрастеността си“.

Учени от университета Korea Advanced Institute of Science and Technology (KAIST) са разработили приложението Lock n' LoL (Lock Your Smartphone and Laugh Out Loud). То съдейства потребителите да се ограничават от ползването на смартфона си, докато са заети в социални дейности, като конференции, дискусии и др.

Приложението дава възможности на потребителите да се присъединят към „съществуващи стаи“, или „нови стаи“ от потребители, в които да канят приятели, с които да споделят специален режим на ограничения.

Когато потребителите са в подобен „заключен“ режим, всички аларми и нотификации на смартфона се изключват. Потребителите трябва да поискат разрешение, за да „отключат“ смартфона си.

Разбира се има ситуация за спешност, чрез която потребетилите могат да активират смартфона си за пет минути.

В допълнение приложението открива други потребители в близост, с подобно приложение, за да ги мотивира да ограничават ползването на смартфона.

Приложението Lock n' LoL също така визуализира важни статистики, като общото време на седмица в което не сте ползвали смартфона си, средното почасово ползване на устройствата за седмица и др.

„Тествахме приложението по време на лагер с участието на 1000 студента“, коментира професор Уичин Лий от KAIST. „В резултат на ползването му студентите акумулираха общо 10 000 часа свободни от употребата на смартфони“, допълва още Лий.